Centrum využívá plnospektrální osvětlení pro noční režim, účinné biodynamické osvětlení kopírující denní sluneční svit a běžné energeticky úsporné osvětlení v místech s minimálním pobytem pacientů a zaměstnanců
„Chceme zajistit našim pacientům komplexní péči v důstojném prostředí, využít přitom nejmodernějších postupy i znalostí a zachovat jim veškerý možný komfort. Jeho součástí je využití osvětlení, které přesnou simulací optimálního režimu denního světla v průběhu celého dne respektuje přirozené lidské biorytmy a výrazně zefektivňuje používané léčebné procedury,“ uvedl majitel skupiny AKESO, která je provozovatelem centra, Sotirios Zavalianis.
Výstavba Centra duševní rehabilitace vyšla na 1,2 miliardy korun. Má dvě stanice akutní péče, osm apartmánů, ambulanci pro specializované služby v oblasti duševního zdraví nebo prostory pro léčbu chronobiologickou fototerapií, muzikoterapií či dramaterapií. Všechny prostory mají řízený optimalizovaný režim denního světla v průběhu celého dne.
„Nemocnice jsou energeticky velmi náročná zařízení s kontinuálním provozem po celý den. Řeší tak energetiku komplexně a úspory, kterých lze dosahovat, jsou obrovské,“ řekl Kamil Čermák, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ ESCO.
„Systém je v této podobě evropským unikátem. Umožňuje ovládat každé světlo individuálně a v noci umí třeba výrazně utlumit podíl modré složky, která může pacienty rušit a bránit jim v klidném spánku,“ doplnil Jiří Vrbický, předseda představenstva a generální ředitel firmy Hormen, která navrhla a dodala centru 1 915 svítidel v hodnotě několika milionů korun.