Španělsko je na nohou. Lidé v Madridu nechtějí ve vládě Katalánce

Žádné pakty s Katalánci, to požadují protestující v Madridu po úřadujícím premiérovi Pedru Sánchezovi. Ten by chtěl vládu doplnit právě o separatisty z Barcelony.

F-0IJiJWkAA10cV

Obrovské davy lidí znovu plní španělské ulice.
Zdroj: X

  • Obrovské davy lidí znovu plní španělské ulice.
  • Zdroj: X

Atmosféra ve Španělsku houstne každým dnem a důkazem toho jsou víkendové protesty, které tamní obyvatele namířili proti úřadujícímu premiérovi Pedrovi Sánchezovi. Bouře nevole vůči němu a levicové Španělské socialistické straně vypukly poté, co Sánchez oznámil záměr svou vládu doplnit o zástupce katalánských separatistů, kteří požadují nezávislost zmíněného španělského regionu. Ústředí strany musely hlídat policejní ozbrojenci, zranění se počítají na desítky.

Odporů vůči socialistům však ve Španělsku s sebou nese další přidružený jev, stoupající projevy pravicového extrémismu. Část demonstrantů totiž pokřikovala nacistická hesla a provolávala slávu někdejšímu španělskému vůdci a blízkému spolupracovníkovi Adolfa Hitlera, generálovi Francisku Frankovi. Franco by podle historiků nejvýraznějším představitele klerofašismu v Evropě.

Původ má současná situace v červencových volbách, po nichž Sánchezova strana nemá potřebnou většinu, a proto je premiér pouze úřadujícím předsedou vlády. Změnit by to právě mohl pakt s Katalánci, kteří jsou ve španělském parlamentu rovněž zastoupení.

Autor: Jan Skala

Související

euro
Ekonomika

Španělsku roste inflace. Doprava a rekreace ženou ceny nahoru

Havana_-_Cuba_-_0675
Zahraniční

Biden škrtl Kubu ze seznamu teroristů. Ta začala propouštět demonstranty

IMG_8921
Zahraniční

Španělsko chce na kupce nemovitostí, kteří žijí mimo EU, uvalit stoprocentní daň

GhHWiiCWEAA2bJr
Zahraniční

Ticho, zavázané oči, rozsvícené telefony. Studenti protestovali proti srbské vládě