neděle 8. září 2024

Španělé se utkají o titul mistrů Evropy, Francii vyřadili obratem v první půli

V atraktivním semifinálovém duelu na mistrovství Evropy porazili fotbalisté Španělska výběr Francie a postupují do finále.

Lamine Yamal je nejmladším střelcem historie Eura.

• Lamine Yamal je nejmladším střelcem historie Eura.

Semifinálové utkání mistrovství Evropy ve fotbale slibovalo střet dvou odlišných herních pojetí. Španělé, jako nejofenzivnější tým turnaje, narazili na Francouze sázející doposud spíše na zajištěnou obranu.

O to větší překvapení přišlo v osmé minutě, kdy Kylian Mbappé poslal přesným obloučkem míč do malého vápna a tam ho hlavou usměrnil do sítě Randal Kolo Muani. Otevřel tak skóre utkání a zaznamenal vůbec první francouzský gól ze hry na turnaji.

Překvapivé vedení si však svěřenci Didiera Deschampse dlouho neužili. Ve 21. minutě totiž šestnáctiletý supertalent Lamine Yamal neuvěřitelně zkušeně vyšachoval kompletní obranu Francie a kroucenou střelou do levého horního rohu vyrovnal skóre. Stal se tak nejmladším střelcem historie šampionátu.

A o pět minut později bylo pro fotbalisty ze země galského kohouta ještě hůře. Dani Olmo se po centru Navase nerozpakoval a vyslal prudkou střelu do protipohybu gólmana Maignana. Střelu, která stejně mířila do sítě, ještě srazil vracející se Koundé.

Tempo nastavené v prvním poločase po změně stran mírně opadlo, přesto fanoušci v Allianz Areně sledovali napínavou podívanou. K několika únikům se dostal i Kylian Mbappé, ale nedokázal s nimi kloudně naložit. Svou kombinační hru nepřetavili v pojišťovací gól ani Španělé a tak se do posledních minut Francouzi mohli hnát za vyrovnáním. Nicméně toho se nedočkali a tak na šampionátu končí.

Španělé se v neděli 14. července v Berlíně utkají o titul mistrů Evropy s lepším z dvojice Nizozemsko - Anglie.

Španělsko - Francie 2:1 (2:1)

Branky: 21. Yamal, 25. Olmo – 8. Kolo Muani (Mbappé)

Karty: 14. Navas (ESP), 90+1. Yamal (ESP) – 60. Tchouaméni (FRA), 89. Camavinga (FRA)

Držení míče: 59 % : 41 %.

Střely na branku: 2:3. Střely mimo: 2:4. Rohy: 4:6. Ofsajdy: 0:0. Fauly: 9:13.