středa 3. července 2024

Španělé proti Gruzii potvrdili dominanci

Fotbalisté Španělska na mistrovství Evropy vyřadili v osmifinále Gruzii výhrou 4:1.

Španělé slaví postup do čtvrtfinále.

• Španělé slaví postup do čtvrtfinále.

O favoritovi osmifinálového utkání mistrovství Evropy mezi Španělskem a Gruzií nebylo pochyb. Vždyť Španělé prošli skupinou aniž by inkasovali gól, zatímco Gruzie se ocitla na velkém turnaji poprvé. Přesto se fotbalistům ze Zakavkazka podařilo i na úkor Česka projít do vyřazovací fáze a mohli se proti jednom z adeptů na titul pokusit o senzaci.

První čtvrthodina nabídla jednoznačný obrázek, když se hrálo prakticky výhradně na polovině Gruzie. Přesto se Gruzii z ojedinělého úniku podařilo s přispěním nešťastného obranného zákroku Le Narmanda dostat v 18. minutě fantasticky do vedení.

Nicméně jednoznačná převaha Španělů pokračovala a bylo otázkou času, kdy padne branka na opačné straně. To se stalo až krátce před poločasem, když se z hranice pokutového území prosadil Rodri.

Vítězný gól si po změně stran připsal Fabián Ruiz, který zužitkoval přesný centr nejmladšího účastníka turnaje, teprve šestnáctiletého hráče Barcelony Lamineho Yamala.

Ani ve zbytku utkání si Gruzínci nepřipsali střelu na branku, zatímco Španělé ještě dvěma trefami svůj postup mezi nejlepších osm týmů šampionátu pojistili. Gól si připsal další mladík v dresu La Roja, dvacetiletý Nico Williams a v 83. minutě pečetil výhru Dani Olmo.

Španělsko tak splnilo povinnost a přes outsidera se dostalo do čtvrtfinále, kde 5. července narazí na domácí Německo.

Španělsko - Gruzie 4:1 (1:1)

Branky: 39. Rodri (Williams), 51. Ruiz (Yamal), 75. Williams (Ruiz), 83. Olmo (Oyarzabal) – 18. Le Normand (Kakabadze) (vla.)

Karty: 44. Morata (ESP) – 71. Davitašvili (GRU)

Držení míče: 73 % : 27 %.

Střely na branku: 13:0. Střely mimo: 12:3. Rohy: 13:3. Ofsajdy: 3:0. Fauly: 11:5.