pátek 18. října 2024

Španělé jsou mistry Evropy, zlatý půst Angličanů trvá

Fotbalisté Španělska ve finále mistrovství Evropy porazili reprezentaci Anglie a stali se nejúspěšnější zemí v historii šampionátu.

Lamine Yamal a Nico Williams jsou budoucnost španělského fotbalu.

• Lamine Yamal a Nico Williams jsou budoucnost španělského fotbalu.

První poločas finálového utkání mistrovství Evropy nepřinesl právě atraktivní podívanou. Angličané totiž proti dravým Španělům nasadili stejnou taktiku, která je na olympijský stadion v Berlíně dovedla. S tím rozdílem, že jejich opatrná hra tentokrát neznamenala zároveň převahu v držení míče, kterou měli jednoznačně Španělé. Jedinou nebezpečnou střelu prvního poločasu zaznamenal v nastavení Phil Foden, ale jeho pokus z úhlu Unai Simon snadno pokryl.

Po změně stran to byla už jiná podívaná. Ráz utkání totiž změnila rychlá branka, kterou po skvělé křižné přihrávce mladého supertalentu Yamala, vsítil úplně volný Williams.

Angličané nicméně nesložili zbraně a pokoušeli se z úniků zápas zdramatizovat. To se povedlo v 73. minutě Palmerovi po pouhých třech minutách na hřišti. Šikovným prostrčením v těžké pozici mu na ránu ze střední vzdálenosti nabil další z mladých talentů Jude Bellingham.

Hrdinou utkání a zároveň celého Španělska se nakonec stal další střídající hráč Mikel Oyartabala, který v 86. minutě ve skluzu dopravil do sítě centr Cucurelly. V závěrečné tlaku sice svěřenci Garetha Southgatea sahali po prodloužení, ale v rozhodujícím okamžiku zastoupil Unaie Simona na brankové čáře Dani Olmo.

Španělsko tedy výhrou 2:1 už počtvrté zvítězilo ve finále mistrovství Evropy a stalo se tak nejúspěšnějším týmem v historii šampionátu. Anglie na druhé straně prodloužila své čekaní na první evropský triumf a spolu s ní i kapitán Harry Kane, který zatím ve své jinak úspěšně kariéře velkou trofej ještě nezískal.

Španělsko - Anglie 2:1 (0:0)

Branky: 47. Williams (Yamal), 86. Oyarzabal (Cucurella) – 73. Palmer (Bellingham)

Karty: 31. Olmo (ESP) – 25. Kane (ENG), 53. Stones (ENG), 90+1. Watkins (ENG)

Držení míče: 63 % : 37 %.

Střely na branku: 5:3. Střely mimo: 5:2. Rohy:10:2. Ofsajdy: 1:0. Fauly: 11:5.