Podle údajů Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) bylo do konce března v Evropské unii hlášeno přibližně 4 500 případů spalniček. Nejvíce nemoc zasáhla děti do pěti let, které nebyly očkované. Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které však lze efektivně předcházet očkováním.
Rumunsko hlásí 3 203 případů, tedy drtivou většinu všech nákaz v EU. Čtyři lidé zde zemřeli, což z něj činí jedinou unijní zemi s úmrtími na spalničky v roce 2025. Dlouhotrvající epidemii podporují protiočkovací nálady, nejednotné zdravotní informace a slabý zdravotnický systém. Očkovanost proti spalničkám zde v roce 2023 dosahovala pouhých 62 %, hluboko pod hranicí 95 %, která je nutná k zabránění šíření infekce.
Francie zaznamenala 345 případů, přičemž více než 40 z nich mělo původ v importované nákaze z Maroka. Přestože očkovanost dosáhla 93 %, místní ohniska v komunitách s nižší proočkovaností umožňují šíření viru. V Itálii bylo hlášeno 227 případů a očkovanost tam dosáhla 85 %, tedy stále nedostatečně.
Nizozemsko hlásilo 204 případů, často v souvislosti se školami a zařízeními péče o děti. Většina nakažených byla mladší deseti let. Země má jednu z nejnižších proočkovaností v EU – jen 81 %. Španělsko eviduje 202 případů, včetně několika importovaných. Očkovanost zde ale dosáhla solidních 92 %, takže riziko masového šíření je nižší.
Zdravotníci upozorňují, že letošní rok může přinést další nárůst případů spalniček. Rok 2024 byl v Evropě a Střední Asii nejhorší od roku 1997.