středa 2. dubna 2025

SpaceX vyslala první civilní posádku na orbit kolem pólů Země

SpaceX úspěšně zahájila první lidskou misi na orbit kolem severního a jižního pólu Země. Na palubě rakety Falcon 9, která odstartovala z Kennedyho vesmírného střediska, se nacházeli čtyři soukromí cestovatelé.

Start mise Fram2

Start mise Fram2
Zdroj: X @SpaceX

  • Start mise Fram2
  • Zdroj: X @SpaceX

V pondělí večer odstartovala raketa Falcon 9 s posádkou čtyř soukromých cestovatelů, kteří se vydali na historickou misi kolem zemských pólů. Start, který probíhal za ideálních podmínek, se uskutečnil z legendární rampy 39A na Kennedyho vesmírném středisku. Raketa vzlétla v 21:46 východního letního času a rychle zamířila k orbitu, který ji zavede nad severní a jižní pól 55krát během následujících několika dní.

Po úspěšném oddělení první raketové fáze, která přistála v oceánu, pokračoval Crew Dragon do své cílové oběžné dráhy. Tato mise, nazvaná Fram2, je jedním z nejnovějších příkladů komerčního cestování do vesmíru, kdy SpaceX zajišťuje plně soukromou misi s cílem prozkoumat oblasti nad póly a provádět vědecké experimenty.

Mezi členy posádky je čínský podnikatel Chun Wang, norská kameramanka Jannicke Mikkelsen, německá odbornice na robotiku Rabea Rogge a australský polární průvodce Eric Philips. Wang, který je velkým nadšencem do objevování extrémních míst na Zemi, financoval celou misi, která má nejen vědecký význam, ale i inspirativní poselství pro budoucí generace.

Posádka během své cesty provede 22 experimentů, mezi nimiž budou testy na mikrogravitaci a dokumentování polárních auror. Kromě profesionálních kamer jsou na palubě i iPady, iPhony a dokonce rentgenový přístroj, který pořídí první rentgenové snímky v kosmu.

Tato mise ukazuje, jak rychle se mění přístup k vesmírnému výzkumu. SpaceX v tomto případě opět posouvá hranice civilního vesmírného cestování, kde už není nutné mít astronauta s vojenským či leteckým výcvikem. Plánovaný let kolem pólů by měl trvat celkem tři dny a 14 hodin, přičemž posádka se v pátek vrátí zpět na Zemi, konkrétně do Tichého oceánu.

Autor: Šimon Mitro

Související

profimedia-0980755049
Zahraniční Vesmír

První soukromý let přes oba zemské póly. Bitcoinový miliardář vede unikátní misi

Venuše
Zahraniční Vesmír

Polibek od Venuše. Planeta projde mezi Zemí a Sluncem

exoplaneta
Zahraniční Vesmír

Webbův teleskop odhalil oxid uhličitý na exoplanetách

profimedia-0976992146
Zahraniční

Astronauti Starlineru se po devíti měsících vrátili na Zemi