Tuniský soud začal posílat do vězení přední představitele tamní opozice. Na nimi vynesl rozsudky ve výši 13 až 66 let v době vyvrcholení velkého soudního procesu obviňujícího 40 lidí ze spiknutí proti současnému tuniskému režimu. Aktivisté v zemi označily případ za zinscenovaný, ovšem takový, který je poplatný směřování země, kdy režim prezidenta Kaíse Saída vykazuje stále větší známky autokracie.
Mezi obviněnými v procesu jsou bývalí diplomaté, obchodní vůdci, novináři, právníci a obránci lidských práv a někteří strávili více než dva roky ve vyšetřovací vazbě. Jiní utekli do zahraničí a případ s s nimi vede jako s uprchlými.
Proces vzbudil mezinárodní rozruch. Podle vysokého komisaře OSN pro lidská práva využívá Saídova vláda soudu jako nástroje politické moci a potlačení disentu. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch upozorňuje, že současná vlna zatýkání slouží k zastrašování a umlčování kritiků.
The court did not give even a semblance of a fair trial in Tunisia's conspiracy case, a mass trial of 40 people. It issued harsh sentences of 13-66 years after just 3 sessions, without hearing defendants' side and barring journalists and trial observers https://t.co/FglNCu6ejP pic.twitter.com/Vu3SrnD4ix
— Bassam Khawaja (@Bassam_Khawaja) April 19, 2025