Po smrti původního majitele se známka před pěti lety objevila v aukci v Praze a podle znalců se jedná právě o odcizený exemplář. Do aukce ji dal sběratel Ludvík Pytlíček ze Semil, který Johanna Kleina na výstavě v Japonsku doprovázel.
„Otec nikdy nemohl dokázat, že Ludvík Pytlíček tu známku odcizil, ale věřil tomu. Vždy mi říkal, že až umře, bude se ji Pytlíček snažit prodat. A měl pravdu,“ řekl Abraham Klein.
To se potvrdilo. Známka s vyvolávací cenou čtyři miliony korun se v roce 2018 prodala v dražbě za 7,8 milionu, nový majitel zaplatil navíc i 19procentní aukční přirážku, výsledná cena tak byla 9,3 milionu korun.
Advokát dědiců Ludvíka Pytlíčka prohlásil, že známku měl Pytlíček ještě před tokijskou výstavou a nemohl ji tak ukrást. Podle informací Minutových zpráv ale lhal.
Když se známka dostala v roce 2018 do aukce, popisovala její minulost aukční síň poněkud jinak, než advokát a Pytlíčkovi potomci: "V roce 1928 byla tato známka prodána v Brně na aukci Přehnálek za 31 900 korun, po roce 1945 uložena v Poštovním muzeu a vystavena na Světových výstavách PRAGA 1968, 1978 a 1988; po roce 1989 vrácena původnímu majiteli v restituci a poté zakoupena Ludvíkem Pytlíčkem jako nejvýznamnější akvizice celé jeho sbírky," píše se v aukčním katalogu s tím, že se jedná o jediný známý exemplář známky.
O dražbě psala také řada českých médií. "Sběratel Pytlíček koupil známku v roce 1996 za 2,6 milionu korun od jejího původního majitele, který ji po roce 1989 dostal zpět v restituci," psaly v roce 2018 například Hospodářské noviny.
Mediální humbuk kolem významné dražby nejspíš Pytlíčkovi podcenili a u soudu nebudou mít snadnou pozici.