pondělí 15. července 2024

Štrasburk odmítl řešit polský potratový zákon. Mezitím zemřela další žena

Osm žen se obrátilo na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku kvůli přísnému potratovému zákonu, který platí v Polsku. Soud žalobu odmítl, ženy prý nepředložily žádné přesvědčivé lékařské důkazy, které by prokazovaly, že jim hrozí skutečné riziko.

European_Court_of_Human_Rights,_courtroom,_2014_(cropped)

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

„K tomu, aby žena v plodném věku v Polsku mohla tvrdit, že může být obětí zákona, musela by předložit přesvědčivé důkazy o pravděpodobnosti, že se tak může stát,“ uvedl soud.

Polský zákon patří k nejtvrdším v Evropě a zakazuje například ukončit těhotenství i v případě, že je plod poškozený nebo vykazuje zdravotní komplikace. Potrat není možný ani když je jisté, že dítě po porodu nepřežije. Ukončit těhotenství lze pouze pokud by došlo k ohrožení života matky nebo pokud žena otěhotněla po znásilnění.

Soud ve Štrasburku uvedl, že aktuálně má tisíc podobných případů, o kterých bude rozhodovat.

Mezitím v nemocnici v Novém Targu zemřela další těhotná žena. Přišla ve 20. týdnu těhotenství kvůli úniku plodové vody. Lékaři rozhodli, že potrat nepodstoupí, uložili ji hlavou dolů a zakázal jí pohyb. Nesměla si sednout ani jíst. O tři dny později zjistili, že plod odumřel a ženě jej odebrali i s dělohou. Několik hodin poté žena zemřela na septický šok. Podobných případů se v Polsku odehrála už celá řada.

Neziskové organizaci Federa se ale podařilo donutit k zákroku nemocnici v Bydhošti, kde ležela žena, jejíž plod byl nevratně poškozený a neměl šanci na přežití. Žena se bála o svůj život, navíc měla doma ročního chlapečka. Lékaři zasáhli až potom, co se případ medializoval.

Související

F-16-Startup
Zahraniční

Americké stíhačky budou startovat z Ukrajiny. Ruský ministr volal do USA

profimedia-0783355521
Zahraniční Polsko

Polský parlament zamítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech

profimedia-0233623373
Zahraniční

Po otřesu je v polském dole uvězněno 40 horníků

26382622234_e9cb21d09b_b
Zahraniční

Ukrajina vytváří novou jednotku legionářů. Ta se bude cvičit v Polsku