„K tomu, aby žena v plodném věku v Polsku mohla tvrdit, že může být obětí zákona, musela by předložit přesvědčivé důkazy o pravděpodobnosti, že se tak může stát,“ uvedl soud.
Polský zákon patří k nejtvrdším v Evropě a zakazuje například ukončit těhotenství i v případě, že je plod poškozený nebo vykazuje zdravotní komplikace. Potrat není možný ani když je jisté, že dítě po porodu nepřežije. Ukončit těhotenství lze pouze pokud by došlo k ohrožení života matky nebo pokud žena otěhotněla po znásilnění.
Soud ve Štrasburku uvedl, že aktuálně má tisíc podobných případů, o kterých bude rozhodovat.
Mezitím v nemocnici v Novém Targu zemřela další těhotná žena. Přišla ve 20. týdnu těhotenství kvůli úniku plodové vody. Lékaři rozhodli, že potrat nepodstoupí, uložili ji hlavou dolů a zakázal jí pohyb. Nesměla si sednout ani jíst. O tři dny později zjistili, že plod odumřel a ženě jej odebrali i s dělohou. Několik hodin poté žena zemřela na septický šok. Podobných případů se v Polsku odehrála už celá řada.
Neziskové organizaci Federa se ale podařilo donutit k zákroku nemocnici v Bydhošti, kde ležela žena, jejíž plod byl nevratně poškozený a neměl šanci na přežití. Žena se bála o svůj život, navíc měla doma ročního chlapečka. Lékaři zasáhli až potom, co se případ medializoval.