Odsouzenou ženou je Justyna Wydrzynska, která u soudu uvedla, že potratové pilulky poslala oběti domácího násilí. Wydrzynska je aktivistkou, která ženám stejným způsobem pomáhá častěji. Hrozily jí až tři roky vězení.
Spolu s Maltou patří polské protipotratové zákony k nejpřísnějším v Evropě a umožňují přerušení těhotenství pouze v případě incestu, znásilnění nebo ohrožení zdraví matky. Pomáhat ženě při interrupci je rovněž nezákonné.
Aktivisté organizace Abortion Dream Team, jejíž členkou je právě Wydrzynska, pomáhají ženám s potrat, přitom dbají na to, aby pracovali v mezích polského práva. Poskytují tak třeba rady, jak si objednat potratové tablety ze zemí, jako je Nizozemsko, kde je lze legálně zakoupit.
Ženy v tíživé situaci často volí velmi nebezpečné metody potratu, které ohrožují jejich život. Samovolné potraty nejsou v Polsku ilegální, proto se je ženy snaží vyvolat nebezpečnými metodami.
"Pilulky, které jsem měla pro osobní potřebu a které jsem ženě poslala, jsou v současné době nejbezpečnějším způsobem ukončení těhotenství v Polsku," uvedla Wydrzynska. "Nechtěla jsem, aby riskovala svůj život nebezpečnými kroky, když je řešení tak snadné a lékařsky bezpečné."
Za komunistického režimu byly potraty v Polsku naprosto legální. K omezení došlo v roce 1993. Další omezení, která platí dodnes, zavedla polská vláda v lednu 2021.