sobota 22. února 2025

Sokoli v Jeseníkách letos vyvedli rekordní počet mláďat

Jeseníky slaví úspěch. Sokoli zde letos vyvedli rekordní počet mláďat.

sokol

Ilustrační foto.
Zdroj: AOPK ČR / Petr Šaj

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: AOPK ČR / Petr Šaj

Sokoli v Jeseníkách letos poprvé od roku 2001, kdy zde začali znovu hnízdit, vyvedli 32 mláďat, což je třetí nejúspěšnější rok v novodobé historii. Tento úspěch ukazuje na stabilitu sokolí populace v regionu. Počet hnízdících párů zůstává konstantní, přestože čtyři dospělé samice letos zahynuly. Podle Petra Šaje z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR je dostatek volných ptáků, kteří mohou vytvářet nové hnízdní páry.

Při monitoringu sokolích hnízd nám pomáhají fotopasti s okamžitým přenosem. Díky nim jsme letos poprvé zdokumentovali ulovení sokola výrem velkým, jeho kořistí se stala samice sedící na vejcích. Ve dvou dalších případech šlo o predaci kunou, která je v Jeseníkách nejčastějším predátorem. A jedna samice pravděpodobně uhynula po souboji s jinou sokolicí,“ popisuje ornitolog Tomáš Pospíšil, spolupracovník AOPK ČR.

Sokoli jsou v době hnízdění velmi citliví na rušení, na dvou místech, kde se obvykle pohybuje více lidí, jsme letos instalovali informační tabule. Děkujeme všem návštěvníkům, kteří pokyny respektovali a přispěli tak k úspěšnému vyvedení mláďat,“ dodává Petr Šaj.

Sokol stěhovavý, velikostí srovnatelný s vránou, se dožívá až dvaceti let a loví převážně ptáky do velikosti holuba. Hnízda si nestaví, využívají skalní výklenky či stará krkavčí hnízda. V zimě sokoli přilétají ze Skandinávie, zatímco ti, kteří zde hnízdí, tráví část zimy v jižní Evropě.

Autor: Šimon Mitro

Související

IMG_9097
Ostatní Fauna

Vědci objevili houbu, která vytváří zombie pavouky

luskoun
Světové dny Fauna

Den luskounů

Nouzový přístřešek Bukovec
Domácí Příroda

Veřejnost může hlasovat pro nejlepší dřevostavby Lesů ČR

hroch
Světové dny Fauna

Den hrochů