pondělí 22. dubna 2024

Sociální sítě pomáhají demokracii, myslí si lidé po celém světě. V USA to však vidí jinak

Většina lidí ve světě považuje sociální média za prospěšná pro demokracii, ukazuje průzkum. V USA a Francii to však neplatí.

mobil

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Cottonbro

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Cottonbro

Podle průzkumu výzkumného centra Pew Research provedeného mezi lety 2022 a 2023 ve 27 zemích lidé obecně vnímají sociální sítě jako více prospěšné než škodlivé pro demokracii. Většina respondentů zejména z rozvojových zemí uvádí, že sociální média přispívají rozvoji jejich demokracie.

Ze zkoumaných států vnímají sociální sítě nejpozitivněji ve vztahu k demokracii obyvatelé Nigérie (77 %), Mexika (77 %), Singapuru (76 %) a Indie (74 %). Z evropských zemí největší prospěch sociální médií pro demokracii spatřují Poláci (67 %). Několik světových zemí to však vidí jinak.

Názor, že sociální sítě poškozují demokracii, převládá ve Spojených státech (64 %), Nizozemsku (54 %) a Francii (51 %). Ve Francii prezident Emmanuel Macron volá po regulaci sociálních médií k omezení šíření dezinformací. Tento postoj odráží skepsi obyvatel vůči vlivu sociálních médií na demokracii. Ve zbylých zkoumaných zemích převládá názor, že jsou sítě pozitivní.

Autor: Šimon Mitro

Související

800px-Arak_Heavy_Water4
Zahraniční

Írán chce novou jadernou dohodu. Už o ní jedná i se Spojenými státy

GLjtk6-XEAEvzr0
Zahraniční

Zelenskyj: Pomoc zachrání Ukrajině život. Zacharovová: Zemře mnohem více lidí

US_Capitol_west_side
Zahraniční

Americká pomoc Ukrajině prošla. Polovina Republikánů byla pro

27300313881_91539765e5_b
Zahraniční

Duda směrem k Rusku: Jsme připraveni mít na svém území jaderné zbraně