Těžký mokrý sníh a následný vytrvalý déšť prakticky zničily voliéry supů, kondorů a kotulů veverkovitých, síť ve výběhu jaguárů a devět voliér v chovatelském zázemí. Zvířatům se nic nestalo. I tak se náklady na opravy budou pohybovat v řádech milionů korun.
Husté sněžení, které 23. prosince zasáhlo Zlínský kraj, přineslo enormní záplavu těžkého mokrého sněhu. Zaměstnanci sice odstraňovali sníh ze všech voliér, neustálé sněžení a následný vytrvalý déšť však způsobily komplikace. „Při večerní kontrole situace jsme se rozhodli přemístit supy z několika voliér v chovatelském zázemí, v neděli ráno jsme přesunuli jeřáby a supy z protější průchozí voliéry. Začali jsme doslova bojovat s nánosy sněhu na voliéře Gora Ark, díky instalovanému hydrantu se nám podařilo část sněhové pokrývky odstranit,“ přiblížil situaci ředitel Zoo Zlín Roman Horský.
Kalamitu v areálu do sobotní půlnoci řešila desítka zaměstnanců, další pak nastoupili na Štědrý den již ve čtyři hodiny ráno. „Přes obrovské nasazení všech lidí bylo jasné, že s vysokými voliérami si sami neporadíme. S prosbou o pomoc jsme se proto obrátili na Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje. Okamžitě přijeli, za využití proudnic se jim postupně podařilo odstranit tuny sněhu ze všech voliér. Bez jejich profesionální pomoci by byly škody na zařízení mnohonásobně vyšší, doslova nám naše největší voliéry zachránili,“ uvedl ředitel.
Přes všechny obtíže zůstala zlínská zoo otevřená. Zaměstnanci už provizorně opravili některé voliéry. Síť, která kryje výběh jaguárů, je značně poškozená, a tak jaguáři prozatím zůstanou v chovatelském zázemí. „Opravy poničených voliér budou náročné po technické, časové i finanční stránce, přesto doufáme, že se nám vše podaří stihnout do hlavní sezóny 2024,“ dodal Horský.