pátek 18. července 2025

Smrtící virus Marburg se šíří v Africe, kontinent sužuje také cholera

Světová zdravotnická organizace vyslala tento týden odborníky do Rovníkové Guineje, kde se potvrdilo ohnisko viru Marburg. Vzácná virová hemoragická horečka je podobná ebole, je extrémně nakažlivá a má úmrtnost až 88 procent.

b80bae2a7f6c4a04fbf7fa4dd2c26dc77478a2ce4e8761c9fbf1dcef4675523c_large

Pacient nakažený virem Marburg.
Zdroj: Wikipedia

  • Pacient nakažený virem Marburg.
  • Zdroj: Wikipedia

Rovníková Guinea eviduje devět úmrtí a 16 podezřelých případů s příznaky onemocnění včetně horečky, únavy a krvavých zvratků či průjmů.

"Marburg je vysoce infekční. Díky opatřením orgánů Rovníkové Guineje při potvrzení choroby můžeme rychle reagovat, abychom zachránili životy a zastavili virus co nejdříve," uvedl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti.

V postižených okresech nasadila zdravotnická organizace předsunuté týmy, které mají trasovat kontakty, izolovat nemocné a poskytovat jim lékařskou péči. Organizace spojených národů zase zajišťuje přepravu laboratorních stanů pro testování vzorků a osobní ochranné prostředky pro pět stovek zdravotníků.

Marburg se šíří přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných kaloňů. Choroba začíná vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy a těžkou malátností. U mnoha pacientů se do týdne rozvinou závažné krvácivé stavy. Neexistuje na ni žádný lék ani vakcína.

Afrika bojuje i s další vážnou nemocí – cholerou. V deseti zemích kontinentu bylo jen v lednu o 30 procent víc než za celý loňský rok. Nejvíc nových infekcí a úmrtí se objevilo v Malawi, které čelí nejhorší epidemii za posledních 20 let.

Onemocnění přenášené vodou způsobuje akutní vodnatý průjem a může zabít pacienta už za několik hodin. "Jsme svědky znepokojivého scénáře, kdy konflikty a extrémní klimatické události v Africe zhoršují spouštěče cholery a zvyšují počet obětí na životech," řekl Moeti.

Malawi eviduje od loňského března téměř 37 tisíc případů cholery a 1 210 úmrtí. "Každé smrti v důsledku cholery lze předejít. Nutné jsou ale investice do lepší hygieny a především přístup k bezpečné vodě," doplnil Moeti.

Související

cHJpdmF0ZS9sci9pbWFnZXMvd2Vic2l0ZS8yMDIzLTAzL2ZsMzkyMTYzMDI3NzUtaW1hZ2UuanBn
Zahraniční

Vliv Francie v Africe rychle slábne. Její vojáci opouštějí i Senegal

trachom
Zahraniční Zdraví

Senegal porazil trachom. Nemoc slepoty je minulostí

Prezident Kamerunu Paul Biya
Zahraniční

Kamerunský prezident Biya chce znovu kandidovat. Je mu 92 let

píseční bouře
Zahraniční

Písečné bouře ohrožují svět, OSN varuje před jejich dopady