Rovníková Guinea eviduje devět úmrtí a 16 podezřelých případů s příznaky onemocnění včetně horečky, únavy a krvavých zvratků či průjmů.
"Marburg je vysoce infekční. Díky opatřením orgánů Rovníkové Guineje při potvrzení choroby můžeme rychle reagovat, abychom zachránili životy a zastavili virus co nejdříve," uvedl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti.
V postižených okresech nasadila zdravotnická organizace předsunuté týmy, které mají trasovat kontakty, izolovat nemocné a poskytovat jim lékařskou péči. Organizace spojených národů zase zajišťuje přepravu laboratorních stanů pro testování vzorků a osobní ochranné prostředky pro pět stovek zdravotníků.
Marburg se šíří přímým kontaktem s tělesnými tekutinami infikovaných kaloňů. Choroba začíná vysokou horečkou, silnou bolestí hlavy a těžkou malátností. U mnoha pacientů se do týdne rozvinou závažné krvácivé stavy. Neexistuje na ni žádný lék ani vakcína.
Afrika bojuje i s další vážnou nemocí – cholerou. V deseti zemích kontinentu bylo jen v lednu o 30 procent víc než za celý loňský rok. Nejvíc nových infekcí a úmrtí se objevilo v Malawi, které čelí nejhorší epidemii za posledních 20 let.
Onemocnění přenášené vodou způsobuje akutní vodnatý průjem a může zabít pacienta už za několik hodin. "Jsme svědky znepokojivého scénáře, kdy konflikty a extrémní klimatické události v Africe zhoršují spouštěče cholery a zvyšují počet obětí na životech," řekl Moeti.
Malawi eviduje od loňského března téměř 37 tisíc případů cholery a 1 210 úmrtí. "Každé smrti v důsledku cholery lze předejít. Nutné jsou ale investice do lepší hygieny a především přístup k bezpečné vodě," doplnil Moeti.