sobota 28. září 2024

Smrtící poslední střela a slzy Modriče a spol. Italové poslali Chorvaty domů

Španělé mají ve skupině B plný počet bodů, Albánci skončili čtvrtí

• Smutek. Luca Modrič hrál nejspíš poslední zápas na šampionátu a možná i za reprezentaci.

Béčko nabídlo už před posledními zápasy ve skupině jednu jistotu. Španělé měli po dvou výhrách jistotu prvního místa. Chorvaté a Albánci s jedním bodem naopak hráli o přežití na turnaji. Italům stačil bod k jistotě postupu.

Španělé prokázali v prvních dvou duelech včetně zápasu s Italy velkou dominanci. A kvalitu prokázali brzy i v souboji s Albánci. Olmo ve 13. minutě našel Torrese, který střelou na vzdálenější tyč otevřel skóre. La Roja pak i nadále držela míč, Orlové z Balkánu zahrozili až na konci první půle. Albánci se snažili, dokonce na střely na bránu soupeře přestříleli 4:2, na bod to však nestačilo.

Druhý duel servíroval strhující podívanou. Přehlídku šancí odstartoval už v páté minutě Sučič, za Italy odpověděl Retegui. Další nebezpečnou hlavičku modrých obstaral Bastoni a po půl hodině zase Modrič pořádně protáhl Donnarummu.

V 54. minutě dostal chorvatský veterán velkou šanci prostrčit svůj tým do osmifinále. Fratessi zahrál nešťastně rukou, jenže božský Luca italského gólmana z penalty nepřekonal. Jenže za pouhou minutu se z bídáka stal znovu hrdina, když pohotově uklidil vyražený míč do sítě.

Jenže to nakonec nestačilo. Z posledního útoku v poslední minutě nastavení se famózně trefil Zaccagni a spustil chorvatské slzy. „Fotbal je krutý a to jsme dnes poznali,“ loučil se Luca Modrič nejspíš se šampionátem i s reprezentační kariérou.

Vítěz skupiny, tým z Pyrenejského poloostrova, narazí v Kolíně nad Rýnem v osmifinále na jedno z postupujících mužstev z třetího místa. Druzí v tabulce Italové se utkají se Švýcary, kteří ještě neokusili hořkost porážky.

A třetí Chorvaté se dvěma body a záporným skóre? Ti budou čekat na zázrak.

Euro 2024, skupina B, 3. kolo:

Chorvatsko – Itálie 1:1 (0:0); branky: 55. Modrič – 90.+8 Zaccagni

Albánie – Španělsko 0:1 (0:1); branky: 13. Torres

Konečné pořadí: 1. Španělsko 9 bodů, 5:0; 2. Itálie 4 b., 3:3; 3. Chorvatsko 2 b., 3:6 ; 4. Albánie 1 b., 3:5