Válka mezi představiteli newyorského a kalifornského hiphopového podsvětí nabrala v polovině devadesátých let nečekaných obrátek. Už nešlo jen o vzájemné urážky a sprosté vzkazky z pódia či chorobné vize zachycené ve skladbách. Vše se přeneslo na ulici a své k tomu řekly i zbraně. Jednou z nejvýraznějších postav tehdejší rapové scény byl Tupac Shakur, který se v Los Angeles stal členem proslulého pouličního gangu. Divoký život zavedl Tupaca několikrát za mříže, kde vytvořil i svou třetí desku Me Against The World. Slavil obrovské úspěchy, dodnes je v Guinnesově knize rekordů jako nejprodávanější hiphopový umělec na světě, nepřestal být ale trnem v oku newyorským rapperům, kteří mu neodpustili jeho poklonkování Kalifornii.
V Tupacových textech se to hemžilo násilím, drogami a ponižováním žen. Jeho hvězda v polovině devadesátých let stoupala. Desky All Eyez On Me z února 1996 se jen v USA prodalo devět milionů kusů, Tupac si ale uvědomoval, že kvůli agresivním textům, které si braly na paškál všechny jeho protivníky a členy jiných gangů, je v permanentním ohrožením života. Tři dny před smrtí se zúčastnil v New Yorku udělování cen Videos Music Awards, kde ho obklopovala silná ochranka. 7. září 1996 mu však ani ona nebyla nic platná.
Když jel z boxerského zápasu Mikea Tysona, neznámý pachatel na něj z jiného vozu vypálil čtyři rány z pistole. Jeho boj o život trval šest dnů. Pachatel střelby není dosud známý, nahlas se ale spekulovalo o jiném rapperovi, který vystupoval pod jménem The Notorious B.I.G. I on shodou okolností zemřel tímtéž způsobem o půl roku později v Los Angeles po předávání hudebních cen. I v jeho případě je vrah dosud neznámý.