Smrkem bylo osázeno nejvíce hektarů za posledních 20 let. Lesy slábnou

V Česku jsou nadále při zalesňování dominantní především smrky. Ty jsou však méně odolné než listnáče či smíšená výsadba.

smrk

Ilustrační foto.
Zdroj: Hnutí DUHA

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Hnutí DUHA

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) ve svém nedávném prohlášení zdůraznil, že zalesňování je klíčové pro adaptaci na změnu klimatu. Avšak podrobnější analýza Zprávy o stavu lesa za rok 2022 odhaluje, že umělé zalesňování nadále preferuje smrky na úkor listnatých stromů.

I přes varování o nedostatečné odolnosti smrkových lesů se ministerstvo nadále zaměřuje na jejich rozsáhlé zalesňování. Celkem bylo v roce 2022 osázeno smrkem 12 676 hektarů, což je nejvíce za posledních 20 let. Podíl listnáčů na výsadbách meziročně poklesl o 6,6 procent. Urychlované zalesňování smrkem se přitom děje navzdory varování vědců, že povede k málo odolným lesům.

Hnutí DUHA a další organizace upozorňují na rizika spojená se smrkovou dominancí a navrhují změny legislativy a dotací směřující k diverzifikaci lesů. „Přes miliardové částky, které si z EU ministerstvo na podporu výsadeb vyjednalo, je smrk nadále zdaleka nejčastěji vysazovanou dřevinou. Povede to nejspíš k dalším holým kopcům a ztrátě desítek miliard v rámci jednání o klimatu,“ uvedl Jan Skalík, koordinátor kampaně Zachraňme lesy. „Ministr zemědělství by měl v měněném zákoně o lesích posílit povinnost vysazovat meliorační a zpevňující dřeviny. Podle dosavadních jednání to ale vypadá, že ministerstvo naopak vede k tomu, aby stávající povinnost v nestátních lesích vysazovat listnáče a jedle ze zákona zcela vypadla.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: Hnutí DUHA

Související

Myštice
Domácí

Pro dokončení pozemkových úprav bude třeba 150 miliard, odhalil NKÚ

Výzkumný ústav pro krajinu
Domácí Příroda

Výzkum krajiny má nové jméno

Koniklec otevřený
Domácí Příroda

Koniklec se vrací do přírody. U Prahy bylo vysazeno sto nových rostlin

krajina
Domácí Příroda

Kvalita životního prostředí v Česku se zlepšuje