čtvrtek 18. července 2024

Slovensko má prvního prezidentského kandidáta. Je jím Ficův oponent

Bývalý ministr zahraničí Ivan Korčok oznámil, že nasbíral potřebný počet podpisů, aby se mohl ucházet o post slovenského prezidenta. Další jména se očekávají v následujících týdnech.

Bucharest_Nine_Ministerial_Meeting_in_Tallinn,_October_2021_23

Ivan Korčok, možný budoucí prezident Slovenska.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Ivan Korčok, možný budoucí prezident Slovenska.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Kdo nahradí Zuzanu Čaputovou příští rok na Bratislavském hradě zatím není vůbec jasné, situace se už ale začíná krystalizovat. Do bojů nyní oficiálně vstupuje první kandidát, který oznámil, že získal potřebný patnáctitisícový počet podpisů od občanů. Je jím bývalý ministr zahraničí z vlády Igora Matoviče a Eduarda Hegera a dlouholetý diplomat Ivan Korčok. Ten se léta profiluje jako zastánce názorů Zuzany Čaputové a oponent současného premiéra Roberta Fica.

Korčok je spjatý s prozápadní liberální stranou Sloboda a Solidarita, kterou zastupoval ve vládě, přestože je celá léta nestraníkem. Jako bezpartijní začal v politice působit už na sklonku federativního Československa. Samostatné Slovensko pak zastupoval na velvyslaneckých postech v Německu a ve Švýcarsku. V roce 2016 jej tehdejší prezident Andrej Kiska jmenoval velvyslancem ve Spojených státech.

Dalším kandidátem, o němž se uvažuje na post budoucího slovenského prezidenta, je předseda vládní strany HLAS-SD a někdejší premiér Peter Pellegrini. Oficiální stanovisko z jeho strany však zatím nepadlo.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0890556757
Zahraniční

Opatření se vyplatila. Policie zatkla muže, co chtěl střílet na sjezdu republikánů

Joe Biden
Zahraniční

Biden má covid. I přes mírné příznaky musí dočasně přerušit kampaň

49385647696_e99a92bc59_b
Zahraniční

Biden připustil, za jakých okolností by skončil. Kdyby mu to řekli lékaři nebo Bůh

49963556878_f1bc84f670_b
Zahraniční

Trumpovi chodí desítky milionů. Jeho sponzorem je nejbohatší člověk světa