"Vy jste slovanští Němci a máte blízko k západu, kdežto my hledíme na východ," řekl krátce po Sametové revoluci polistopadový místopředseda federální vlády a blízký spolupracovník Václava Havla Ján Čarnogurský, když vysvětloval rozdíl mezi Čechy a Slováky. Jeho slova o tom, že Slovensko hledí na východ však platí dodnes, alespoň podle počínání současné vlády premiéra Roberta Fica (SMER-SD). Postarala se o to slovenská ministryně kultury Marina Šimkovičová (nez., za SNS), která zrušla zákaz kulturní komunikace mezi Slovenskou republikou a Ruskem a Běloruskem, který Bratislava zavedla po začátku války na Ukrajině. Podle oficiálního vyjádření ministerstva není možné, aby na válku dopláceli umělci a kultura.
Sám premiér Fico by se měl ve středu setkat se svým ukrajinským protějškem Denisem Šmyhalem, přesto i nadále pokračuje v protiukrajinské rétorice. Podle něho je Kyjev po totálním vlivem USA a proto Ukrajina nemůže fungovat jako nezávislý stát. Fico rovněž uvedl, že při hlasování v rámci Severoatlantické aliance přijetí Ukrajiny nepodpoří. Kyjev jeho výrok označil za skandální.
Slovenský premiér proti válce na Ukrajině vystupuje dlouhodobě. Tvrdí, že Slovensko nepodporuje vojenskou pomoc Kyjevu a je pro diplomatické řešení, které by vedlo k mírové dohodě. To však Kyjev důrazně odmítá a na podobné iniciativy reaguje podmínkou změny režimu v Ruské federaci.