čtvrtek 25. července 2024

Slovenská ministryně kultury se rozhoduje podle Facebooku. Buď podpoří památky, nebo LGBTQ

Slovenské ministerstvo kultury pod palbou kritiky. Poté, co ministryně Šimkovičová oznámila zastavení podpory LGBTQ+ komunitě, zahájil rezort kontroverzní anketu na Facebooku.

profimedia-0823796690

slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová
Zdroj: Profimedia

  • slovenská ministryně kultury Martina Šimkovičová
  • Zdroj: Profimedia

Slovenské ministerstvo kultury čelí vlně kritiky po spuštění kontroverzní ankety na sociální síti Facebook. V ní se občanů ptá, zda by měl úřad podporovat kulturní dědictví nebo akce LGBTQ+ komunity. Anketu vysvětluje tím, že finance na kultury jsou poddimenzované a musí šetřit. Příspěvek na Facebooku již není dostupný.

Ministryně kultury Martina Šimkovičová již před zahájením ankety oznámila, že ministerstvo nebude přispívat na akce pro lidi s odlišnou sexuální orientací. Akce LGBTQ+ označila ironicky za „umění“, které snad přežije i bez státních dotací.

Kroky Šimkovičové ostře kritizuje opozice. Předseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka uvedl, že ministerstvo podléhá tlaku a vkusu ministryně Šimkovičové namísto toho, aby podporovalo kulturu a veřejnou diskusi.

Nejde o první kontroverzní krok slovenského ministerstva kultury od nástupu Ficovy vlády. Rezort kultury vzbudil pozornost například tím, když oznámil přesun peněz určených na boj proti dezinformacím na opravu střechy Slovenské filharmonie či odmítnutím rozpočtu bratislavské galerie Kunsthalle, což vedlo k rezignaci jejího ředitele.

Proti Šimkovičové vznikla petice. Její odstup z postu ministryně kultury zatím stvrdilo svým podpisem více než deset tisíc lidí.

Autor: Šimon Mitro

Související

bear_brown_bear_ursus_arctos_water_zoo_splashing_inject_water_splashes-958900
Zahraniční

Slovensko řeší problém s medvědy radikálně. Přes 40 jich zastřelili

35513555785_3445c93eaa_b
Zahraniční

Duhový Pride v ohrožení. Policie odhalila skupinu, která chtěla na pochod zaútočit

440023058_836952591808631_5360250298554680796_n
Domácí

Slovensko vláda vyměnila za Ukrajinu. Kabinety obou zemí se sejdou zítra

dálnice
Zahraniční Slovensko

Slovensko zavádí jednodenní dálniční známku