pondělí 12. května 2025

Slováci jsou nejodpočatějším národem v Evropě

Slováci jsou premianty ve spánku a odpočatosti. Vyplývá to z aktuální evropské studie.

spánek

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio

Studie s názvem „Nejodpočatější a nejméně odpočaté evropské země“ se zabývala tím, jak jsou obyvatelé jednotlivých evropských států odpočatí. Výzkumníci zahrnuli při tvorbě výstupů faktory jako procentuální zastoupení obyvatel, kteří spí alespoň sedm hodin denně, minimální počet dnů placené dovolené, počet státních svátků, kdy se nepracuje, maximální počet odpracovaných hodin během týdne, průměrnou pracovní dobu atd.

Nejvyšší skóre v podobě 86 bodů ze 100 získalo překvapivě Slovensko. Česká republika se umístila na devátém místě s 80 body z celkem 28 evropských zemí. Za Slováky následují Fini (85,8), Bulhaři (84,7) a Portugalci (83,9).

Slováci na rozdíl od nás mají o dva státní svátky víc. My máme volno 13x v roce, zatímco Slováci 15x. Slováci si užijí i více placené dovolené, minimální placená dovolená na Slovensku podle studie činí 28 dní, zatímco v Česku je ze zákona pouze 20. Delší dovolenou než Slováci mají pouze Francouzi, ti si užívají 30 dní. Oproti našim bratrům jsme dosáhli lepšího skóre pouze v průměrném počtu odpracovaných hodin ročně, Češi odpracují v průměru 1 695 hodin ročně, což je o 38 hodin méně než Slováci. Nejméně opracovaných hodin ročně mají dle studie Němci (1 574 hod).

Nejméně odpočatými zeměmi v Evropě jsou podle studie Řeci (69,8), Italové (70,7) a Nizozemci (71,8). Řeci mají pouze devět státních svátků a rovněž pouze 20 dní dovolené.

Autor: Šimon Mitro
Zdroj: DataWrapper

Související

Slováci na úvod šampionátu schytali debakl
Hokej MS v hokeji 2025

Slováci utrpěli debakl, Američané nasázeli Dánsku bůra

profimedia-0678089712
Zahraniční

Stydíme se za Fica, tvrdí protestující. Premiéra kritizují za návštěvu Moskvy

aula
Domácí Školství

České vysoké školy lákají stále více studentů

autismus
Domácí Školství

Zdravotně znevýhodněných dětí v Česku přibývá. Školství a péče se přizpůsobují