Slavnému nádraží spadla střecha. Polská vláda ale stále doufá v jeho záchranu

Na historicky cenném nádraží v polských Glubczycích žijí bezdomovci a v srpnu v něm dvakrát hořelo. Přesto se město ani polská vláda nevzdávají snahy o záchranu.

2012-04_Głubczyce_48

Nádraží v Glubczycích řadu let chátrá. Změní se ještě někdy jeho osud?
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Nádraží v Glubczycích řadu let chátrá. Změní se ještě někdy jeho osud?
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Vlakové nádraží v polských Glubczycích hrálo důležitou roli v hollywoodském trháku Triumf ducha z roku 1989, který se odehrává za druhé světové války v koncentračním táboře v Osvětimi. Budova má stále šanci na záchranu. Shoduje se na tom vedení města, které leží na česko-polských hranicích i polské ministerstvo zemědělství a rozvoje venkova. To nyní potvrdilo, že příhraniční město podpoří při získání státních dotací pro záchranu památky.

Té však už mezitím spadla střecha a celý objekt poničil i požár, který v něm vypukl koncem srpna. Minulý měsíc tam museli hasiči zasahovat hned dvakrát. Místo cestujících se dnes stavbou pohybují bezdomovci.

Nádraží v Glubczycích vzniklo před 130 lety jako věrná kopie slavné nádražní budovy v řecké Soluni. I proto si jej na konci osmdesátých let vyhlédli filmaři pro zmíněný snímek s Willem Defoem v hlavní roli židovského boxera, který musí o svůj život v koncentračním táboře bojovat v ringu a za každý vyhraný zápas si vyslouží dva dny života navíc. Hollywoodští tvůrci zvolili polské nádraží, protože původní budova v Soluni v té době už nestála.

Autor: Jan Skala

Související

Evropský zabezpečovací systém pro železnice ETCS
Domácí

Na odstranění problémů s ETCS máme rok, říká ministr dopravy

164248591_b8269d
Film a TV

Herec malých rolí, přesto zasloužilý umělec. Čestmír Řanda by oslavil stovku

1024px-Petro_Poroshenko_MSC_2019
Zahraniční

Zelenskyj si prý hlídá svého rivala. Porošenka zadrželi a nesmí vycestovat

2014_대한민국_방위산업전(DX_Korea)_육군의_명품_무기와_장비_소개_(15577818781)
Ekonomika

Jižní Korea expanduje do světa zbraní. Její zboží bere Blízký východ i Polsko