Něco takového, co udělal ve Varšavě 7. prosince 1970, tedy přesně před 53 lety, tehdejší západoněmecký kancléř Willy Brandt, nikdo nečekal. Když jej totiž prováděli kolem pomníku hrdinů tamního ghetta, kancléř padl na kolena a poprosil o odpuštění za válečná utrpení, které jeho národ způsobil polským Židům. Ten den se proto bere jako definitivní ukončení druhé světové války, den kdy se Německo vyrovnalo se svou válečnou vinnou. Přitom sám Brandt byl už od třicátých let odpůrcem nacismu a před politikou Adolfa Hitlera musel odejít do exilu. Nejprve do Norska a poté, co se i tato země připojila k nacistické ideologii, zamířil do Švédska. Do Německa se vrátil až po válce, aby se stal jednou z tváří tamní sociální demokracie, strany SPD.
50 years ago today, Willy Brandt spontaneously knelt before the Monument to the Ghetto Heroes during his visit in Warsaw.
— Visegrád 24 (@visegrad24) December 7, 2020
This came to be known as the Kniefall von Warschau.
🇩🇪🇵🇱 pic.twitter.com/QlVB1BLxiy
Kancléř varšavské gesto dopředu promyšlené neměl, vzešlo z momentálního rozpoložení a uctil jím miliony obětí nacistické mašinérie. „V propasti německé historie a pod tíhou milionů zavražděných lidí jsem udělal to, co lidé dělají, když jazyk selže,“ okomentoval svůj tehdejší čin Brandt.
Ve světě vzbudilo jeho gesto pozitivní reakcem jen obě země, kterých se týkalo, se jej snažily přejít bez povšimnutí. Polská televize odvysílala pouze zmínku o kancléřově návštěvě a pokleknutí zcela ignorovala, německá média, konkrétně deník Der Spiegel, o něm informovaly pozdě a stroze.