Slánského rodina se dočkala rehabilitace. 60 let po popraveném komunistovi

Josefa Slánská a Rudolf Slánský mladší, tedy rodinní příslušníci popraveného komunistického vůdce se dočkali očištění. Rozhodl o něm pražský městský soud.

01_otvirak

Ještě ve šťastnějších dobách. Rudolf Slánský s manželkou Josefou a dcerou Martou.
Zdroj: Paměť národa

  • Ještě ve šťastnějších dobách. Rudolf Slánský s manželkou Josefou a dcerou Martou.
  • Zdroj: Paměť národa

Za věznění, pronásledování a drsné metody StB, které musela snášet rodina někdejšího prvního tajemníka KSČ poté, co v roce 1951 Rudolf Slánský upadl v nemilost režimu a o rok později byl v největší vykonstruovaném procesu poválečných dějin popraven, se nyní posmrtně Josefa Slánská a Rudolf Slánský mladší dočkali rehabilitace. Rozhodl o ní pražský městský soud. Josefa Slánská byla vězněna poté, co byl zatčen její manžel a další dobu strávil v internaci ve Veselíkově a Rudolf Slánský mladší byl pronásledován po svém vyloučení z KSČ v roce 1969, kdy se stal disidentem. O rehabilitaci požádal soud poslední žijící Slánského potomek, dcera Marta.

Sám Rudolf Slánský se dočkal zadostiučinění už mnohem dříve. Soud je rehabilitoval už 11 let po smrti, v roce 1963, kdy docházelo k uvolňování tuhých stalinských poměrů a stranicky byl očištěn během Pražského jara v roce 1968. Polistopadové orgány se je případem už nezabývaly.

Rudolf Slánský, dlouholetý nejbližší spolupracovník někdejšího prezidenta Klementa Gottwalda, byl prohlášen nepřítelem státu na popud sovětských poradců, kteří se řídili nařízením samotného Josifa Stalina. Ten chtěl v Československu uspořádat monstrproces s minimálně pěti tresty smrti. V době protisionistických nálad padl za oběť právě Slánský jako Žid. Popravených v jeho procesu nakonec bylo 11.

Autor: Jan Skala

Související

profimedie
Zahraniční

Dnes začíná soud s Alecem Baldwinem. Byla vybrána porota

profimedia-0888037069
Zahraniční

Levicový šok ve Francii. Volby vyhrála koalice socialistů, komunistů a zelených

cHJpdmF0ZS9zdGF0aWMvaW1hZ2Uvd2Vic2l0ZS8yMDIyLTA0L2xyL2ZyZ2FsbG93c19ibHVlX3NreV93b29kZW4taW1hZ2Uta3liYmpkMmIuanBn
Zahraniční

Zavede Rusko trest smrti? Popravovat se v Moskvě přestalo v roce 1996

GPVhLDrXQAAna8K
Zahraniční

Fico se pomalu chystá do práce. Rehabilitace pokračují , tvrdí Kaliňák