sobota 19. dubna 2025

Slábnoucí vítr ohrožuje větrnou energetiku v Evropě

Klimatické změny způsobují pokles rychlosti větru v Evropě, což by mohlo mít dopad na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

větrné elektrárny

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Sam Forson

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Sam Forson

Podle výzkumu z University of Illinois Urbana-Champaign klesne rychlost větru v Evropě do roku 2050 až o pět procent. Tento jev, známý jako „stilling“, je důsledkem oteplování pevniny a troposféry. Zpomalení větru bylo zaznamenáno i v Severní Americe, přičemž největší dopad má na letní období, kdy je vítr klíčovým zdrojem energie.

V roce 2021 Evropa zažila tzv. „větrné sucho“, kdy byla rychlost větru až o 15 procent nižší než průměr. Ve Velké Británii šlo o jedno z nejméně větrných období za posledních 60 let, což vedlo k nutnosti restartovat uhelné elektrárny. Situace ukázala, jak závislá je Evropa na větrné energetice a jak křehká může být její stabilita při výkyvech počasí.

Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) předpovídá další pokles rychlosti větru v příštích desetiletích. Do konce století by mohly průměrné roční rychlosti klesnout až o desetinu. Zpomalení větru by mohlo vést k nestabilní produkci větrné energie, což by mělo dopad na ceny elektřiny.

V roce 2024 tvořila větrná energie 17 procent energetického mixu EU a její kapacita nadále roste. Přestože se projekty větrných elektráren potýkají se zpožděními, větrná energie stále zůstává levnější než fosilní paliva.

Evropa bude muset hledat nové strategie v oblasti obnovitelných zdrojů, aby se přizpůsobila změnám v klimatických podmínkách. Kreativní přístup k výrobě energie, například kombinace různých obnovitelných zdrojů a lepší akumulace energie, by mohl pomoci zmírnit dopady slábnoucího větru.

Autor: Šimon Mitro

Související

Větrné_elektrárny_(Věžnice)_04
Domácí

Větrníky v ústí nad Orlicí nebudou. Zastupitelé záměr smetli ze stolu

Ministr dopravy Martin Kupka
Ekonomika Auta

Evropská auta mohou zůstat dostupná díky zeleným palivům

slunce
Zahraniční Klimatické změny

Evropa se vaří. Rok 2024 byl nejteplejší v historii

klimatické změny
Zahraniční Klimatické změny

Klimatická krize se prohlubuje, varuje OSN