sobota 22. února 2025

Slábnoucí vítr ohrožuje větrnou energetiku v Evropě

Klimatické změny způsobují pokles rychlosti větru v Evropě, což by mohlo mít dopad na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

větrné elektrárny

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels / Sam Forson

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels / Sam Forson

Podle výzkumu z University of Illinois Urbana-Champaign klesne rychlost větru v Evropě do roku 2050 až o pět procent. Tento jev, známý jako „stilling“, je důsledkem oteplování pevniny a troposféry. Zpomalení větru bylo zaznamenáno i v Severní Americe, přičemž největší dopad má na letní období, kdy je vítr klíčovým zdrojem energie.

V roce 2021 Evropa zažila tzv. „větrné sucho“, kdy byla rychlost větru až o 15 procent nižší než průměr. Ve Velké Británii šlo o jedno z nejméně větrných období za posledních 60 let, což vedlo k nutnosti restartovat uhelné elektrárny. Situace ukázala, jak závislá je Evropa na větrné energetice a jak křehká může být její stabilita při výkyvech počasí.

Mezinárodní panel pro změnu klimatu (IPCC) předpovídá další pokles rychlosti větru v příštích desetiletích. Do konce století by mohly průměrné roční rychlosti klesnout až o desetinu. Zpomalení větru by mohlo vést k nestabilní produkci větrné energie, což by mělo dopad na ceny elektřiny.

V roce 2024 tvořila větrná energie 17 procent energetického mixu EU a její kapacita nadále roste. Přestože se projekty větrných elektráren potýkají se zpožděními, větrná energie stále zůstává levnější než fosilní paliva.

Evropa bude muset hledat nové strategie v oblasti obnovitelných zdrojů, aby se přizpůsobila změnám v klimatických podmínkách. Kreativní přístup k výrobě energie, například kombinace různých obnovitelných zdrojů a lepší akumulace energie, by mohl pomoci zmírnit dopady slábnoucího větru.

Autor: Šimon Mitro

Související

Alpy
Zahraniční Klimatické změny

Tání ledovců zvyšuje hladinu moří a ohrožuje miliardy lidí, uvádí studie

horko
Zahraniční Klimatické změny

Klimatické změny zvýší úmrtnost v Evropě

53914502127_c7cff308c0_b
Zahraniční

Kamala Harris se vrací do velkého světa. Bude prezidentkou nebo guvernérkou?

přístav
Zahraniční Klimatické změny

Evropský námořní sektor pokročil směrem k udržitelnosti