Jedním z nejpůsobivějších míst, kam se dá odbočit už krátce po překročení hranic, je Národní park Plitvická jezera. Není neznámý, ale mnoho turistů jej míjí. Přitom projít se mezi tyrkysovými jezery, kde se voda přelévá z jednoho do druhého přes dřevěné lávky a mezi hustými lesy, je zážitek a navíc ideální osvěžení.

Na půl cesty mezi Slovinskem a mořem se skrývá město Karlovac, možná nenápadné, ale s bohatou historií. Místní pevnostní systém ve tvaru šesticípé hvězdy je unikátem v celé Evropě. Milovníci piva by zase neměli minout pivovar, kde vzniká legendární Karlovačko. Zábavu nabídne i akvárium Aquatika věnované sladkovodní fauně, jaká se v moři nevidí.

Dál po cestě leží město Slunj a jeho čtvrť Rastoke. Místní o ní mluví jako o malých Plitvicích a právem. Staré dřevěné mlýny postavené přímo nad peřejemi vytvářejí pohádkovou scenérii, která připomíná skandinávské pohlednice. V létě se dá u vodopádů i vykoupat, a na rozdíl od turistických letovisek tam nejsou davy.

Zatímco většina aut pokračuje po dálnici A1 k Zadaru, vyplatí se odbočit směrem k městu Knin. Tam se vypíná největší chorvatská pevnost, která kdysi chránila celé okolí. Výhled z hradeb je dechberoucí.

Kdo jede níž k Makarské, může se zastavit třeba v Imotski, městě ležícím v krasové kotlině známé svými Modrým a Červeným jezerem. Zatímco první láká na koupání v čisté vodě, druhé připomíná přírodní propast s tajemnou aurou.
