Skotský regionální parlament nesmí vyhlásit nové referendum o nezávislosti, rozhodl Nejvyšší soud Spojeného království. Předseda soudu uvedl, že otázky budoucnosti unie jsou rezervovány k hlasování pouze poslancům v londýnském Westminsteru. Pokud by se referendum opravdu konalo, muselo by být vypsáno po dohodě britské a skotské regionální vlády, jako tomu bylo před osmi lety. Aktuální politická reprezentace se k tomuto kroku staví negativně.
Myšlenku lidového hlasování o nezávislosti dlouhodobě prosazuje skotská první ministryně Nicola Sturgeonová a její Skotská národní strana (SNP). „Dnešní rozhodnutí blokuje jednu z cest, jak se Skotsko může vyjádřit k otázce nezávislosti, ale v demokracii náš hlas nemůže být a nebude umlčen,“ komentovala rozhodnutí šéfka regionální vlády. Ta také avizovala, že v případě, že referendum nebude, stanou se jakýmsi „de facto“ referendem parlamentní volby. Je však otázkou, jak by se její plán dal prakticky realizovat.
Vztah Skotů ke zbytku Spojeného království se v posledních letech měnil. Vůdce tamějších labouristů Anas Sarwar řekl, že „ve Skotsku není většina pro referendum nebo nezávislost“. Podle aktuálních průzkumů by však hlasování mohlo být velmi těsné.