Jedno zklamání za druhým prožívají nyní školy napříč celou republikou. Na stole jim totiž přistávají rozpisy rozpočtu pro letošní rok, který vypracovalo ministerstvo školství. Resort Mikuláše Beka (STAN) sliboval po podzimní stávce učitelů navýšení peněz na nepedagogické pracovníky, nakonec se tak neděje. Některé školy dokonce budou muset hospodařit s ještě utaženějším rozpočtem. V souvislosti s tím zaznívají hlasy o znekvalitnění služeb, propouštění a finanční tísni.
František Dobšík: Na školství se šetří příliš. „O případné stávce budou odbory uvažovat na základě výsledků jednání" říká v rozhovoru pro Český rozhlas předseda školských odborů František Dobšík. Více v připojené nahrávce.https://t.co/kQM7sg0iKU prostřednictvím @YouTube
— Školské odbory (@skolskeodbory) February 13, 2024
Školské odbory jsou přístupem ministerstva pobouřeny a na tento týden svolaly mimořádnou schůzi, kde zváží své další kroky, kdy je ve hře i další stávka, podobná té podzimní. Do té se v listopadu zapojili další, zejména průmyslové odborové svazy a dosud šlo o největší protest proti vládě premiéra Petra Fialy (ODS).
Pane ministře @MikulasBek, až uvidíte @P_Fiala, řekněte mu, že destrukce školství úspěšně pokračuje. Dostali jste ředitele škol do bezvýchodné situace. Zjišťují, že jste jim pěkně potichu snížili limity zaměstnanců, čímž ohrožujete chod škol. “Gratuluji”https://t.co/eneXRpAgaK
— Jana Berkovcová (@JBerkovcova) February 10, 2024
Ministerstvo školství však uvedlo, že do škol tento rok posílá o pět miliard více než loni. Jestli je však ředitelé přidělí kuchařkám, uklízečkám, či za ně nakoupí učební pomůcky, je už v kompetenci vedení škol. Z ministerstva zní také hlasy, že by více peněz školám mohly poskytnou města a obce, které jsou jejich zřizovateli.