„Aktuální preventivní opatření se postupně přitvrzují tak, aby se co nejvíce snížilo riziko rozšíření nákazy do českých chovů. Choroba se přenáší kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu nástrojů, dopravních prostředků či oděvů. Proto je nezbytně nutné dodržovat nastavená preventivní opatření,“ řekl hejtman Martin Netolický.
„Kromě zrušení tradičního Dne školy, který se měl konat 8. května, nastavila škola preventivní opatření, kdy je například na školní farmě zcela zakázaný pohyb nepovolaných osob a veřejnosti. V případě vjezdu vozidel či vstupu osob nutných k provozu farmy, je podmínkou dodržení pravidel vysoké biologické bezpečnosti hospodářství spočívající v dezinfekci při vstupech a výstupech, dezinfekci vozidel či kontrole osob a materiálů vstupujících do hospodářství,“ uvedl Netolický. Obdobná opatření přijala také Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola Chrudim.
V České republice se nákaza sudokopytníků slintavkou a kulhavkou objevila naposledy v roce 1975 v obci Tišice na Mělnicku u býků v tamním zemědělském družstvu. Od 4. května tenkrát karanténa uvěznila obyvatele v jejich domovech na dlouhých 19 dnů. Zavřely se školy a obchody, pošta přestala doručovat.