Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka mají školní jídelny žáky v oblasti stravování vzdělávat a jít jim správným příkladem. Jídelny ve školách mají poskytovat kvalitní, zdravou a nutričně vyváženou stravu. Zároveň však musí být jídla chutná. A to se mnohdy neděje.
Zatím se stravování v jídelnách řídí takzvaným spotřebním košem. Jídelnám stanovuje zastoupení bílkovin, tuků, sacharidů, masa, zeleniny a podobně v celkové podobě jídelníčku. Jenže už je 30 let starý a skladba potravin se od té doby výrazně proměnila. Brambory nejsou jedinou možnou přílohou. Nyní je doplňuje quinoa, bulgur nebo třeba pohanka. Dokonce se dají za slušné peníze sehnat i mořské ryby, obalovaná treska proto není jediná možnost. Proto ministerstvo zdravotnictví chystá velké změny, které odrazí výsledky výzkumů z let 2015 až 2016 a 2017 až 2018. Ty prokázaly, že stravování v jídelnách má zásadní chyby. Pokrmy mají málo prospěšných tuků, příliš mnoho soli a nesprávný poměr živin.
Jaké změny tedy žáky ve školních jídelnách v nadcházejících letech čekají? Počítá se například se zeleninou nebo ovocem ke každému jídlu. Také dojde k omezení sladkých nápojů a naopak k mírnému navýšení celozrnných obilovin. Děti budou konzumovat více ryb a luštěnin. Naopak by se měla v jídelnách snížit spotřeba masa.
Součástí nové metodiky budou i kulinářské nápady, sezónní recepty a praktické tipy od úspěšných školních jídelen.