„V celém procesu zemědělské rostlinné výroby stále více pomáhají pokročilé zemědělské stroje a technologie. Nyní v období žní jsou pak klíčové, protože je třeba sklidit úrodu za několik dní. Moderní zemědělské stroje jsou vybavené čidly, obrazovými modely a technologiemi, které dokáží monitorovat s velkou přesností úrodu na konkrétním prostoru zemědělské půdy,“ říká Jakub Hurta ze společnosti prodávající zemědělskou techniku.
Moderní sklízecí stroje pomáhají k rychlejší a efektivní sklizni, zemědělce také v reálném čase informují o jejím vývoji a o množství i kvalitě sklízených plodin. Zemědělci pak mohou přizpůsobit práce co nejlépe situaci a dobře plánovat i následné procesy.
„Pomáhají také pokročilé zemědělské stroje, například sklízecí mlátičky využívají navigaci a RTK signál, při nastavení souvraťového managmentu jsou schopny automatického otočení, najetí do nové linie a spuštění agregací. V případě, že je více strojů na jednom pozemku, mohou sdílet svoji polohu a provádět práci společně na centimetry přesně, když každý z nich má například jiný záběr pracovní lišty. Ze strojů lze také odeslat výnosové mapy k vyhodnocení a vytvoření aplikačních map pro další aplikace hnojiv, postřiků a osiva,“ říká Patrik Kalenda ze stejné společnosti.
V českém zemědělství pracuje necelých sto tisíc lidí, o polovinu méně než před pětadvaceti lety. Mzdy jsou zde 12 tisíc Kč pod průměrem, jde o jeden ze segmentů s dlouhodobě nejnižšími výdělky.