Skauti chtěli dál žít podle zásad Junáka. Členové SNB a StB jejich tábor rozstříleli

Akci Jizerka dnes připomíná pouze křížek u přehrady Souš. Nedaleko od ní přesně před 75 lety rozstříleli příslušníci Bezpečnosti tábor mladých skautů, kteří se chystali k emigraci.

1280px-Jizerské_hory,_křížek_Jiřího_Haby_a_Tomáš_Hübnera_(2)

Dvojitý křížek nedaleko přehrady Souš připomíná tragický osud Jiří Haby a Tomáše Hübnera.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Dvojitý křížek nedaleko přehrady Souš připomíná tragický osud Jiří Haby a Tomáše Hübnera.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Divoká doba konce 40. let s sebou přinesla také zákaz mládežnické skupiny Junák, která byla začleněna do Československého svazu mládeže, s čímž se řada skautů nesžila. Někteří ze silné organizace v Železném Brodu se proto rozhodli žít podle zásad Junáka jinde, když to v tehdejším Československu nešlo. Sedm z nich se proto rozhodlo pro emigraci. Postavili si tábor na úbočí Vlašského hřebene v Jizerských horách, kde chtěli přejít nedaleké hranice s Německem. Jenže už o nich věděl jistý Jiří Hilger, který se v oblasti pohyboval jednak jako agent americké CIC, tak tuzemské StB.

V noci na 24. července 1949, tedy přesně před 75 lety, všechny naděje mladých skautů ale pohasly. Jejich tábor obklíčily příslušníci Sboru národní bezpečnosti i tajné Státní bezpečnosti a spustili palbu. Jen díky zásahu jednoho z příslušníků ozbrojených složek, který vykřikl: „Soudruzi, neprasečte, potřebujeme také nějaké živé,“ neskončilo všech sedm skautů mrtvých. Řádění policistů však nepřežili dva mladíci – Jiří Haba a Tomáš Hübner. Zbylé si pak policie odvedla k výslechu a připojila k nim i další člena železnobrodské organizace, kteří na Vlašském hřebenu vůbec nebyli.

Podle spisu se měli skauti podílet na přípravě státního převratu, kdy chtěli do povětří vyhodit i hráz nedaleké přehrady Souš, za což nakonec padly tresty v rozmezí do jednoho roku do 20 let. Jiří Hilger, agent, který Bezpečnost na počínání skautů upozornil, uprchl po akci za hranice. Jako agent-chodec se sice vrátil zpět, aby znovu navázal své styky se Státní bezpečností.

Autor: Jan Skala

Související

551_plakat-nemluv-o-tom-co-delas-page-0001
Krimi

O dva bývalé estébáky se zajímají úřady. Měli zapříčinit vyhození studenta ze školy

Jara-Kohout
Film a TV Výročí

Tak se tu mějte, já utíkám, řekl Jára Kohout v Aši. Myslel to ale vážně

horáková
Domácí Výročí

Rozhodla se zůstat do hořkého konce. Miladu Horákovou zatkli před 75 lety

GXXJtRhXAAEYhY8
Zahraniční

Kubě se rozpadá infrastruktura. Statisíce lidí jsou bez pitné vody i elektřiny