pondělí 14. července 2025

Sinice přinášejí zdravotní rizika. Víme, jak je poznat pouhým okem

Zelené povlaky na hladině, podrážděná pokožka a zákaz koupání. Sinice, nenápadní obyvatelé vodních ploch, dokážou léto pořádně znepříjemnit. Tropická vedra je rozjela naplno a některé rybníky jsou už teď mimo hru.

49212315271_784f8ce616_c

Ilustrační fotografie.
Zdroj: Flickr

  • Ilustrační fotografie.
  • Zdroj: Flickr

Sinice milují teplo a klidnou stojatou vodu, kde se při vhodných podmínkách rychle množí. Vytvářejí tak zelené zákaly, povlaky či šlem, které jsou nejen estetickým problémem, ale hlavně zdravotním rizikem.

Podle aktuálních údajů hygieniků je už několik oblíbených lokalit mimo provoz. Zákaz koupání je například v rybníku Kachlička a Ředkovském rybníku na Havlíčkobrodsku, také ve vodních nádržích Sedlice a Pilská. Sinice tu vytvořily vodní květ, to je nahromadění řasových shluků u hladiny, které obsahují vysokou koncentraci toxinů. Ty mohou při kontaktu s pokožkou způsobit vyrážky, zarudnutí, nebo dokonce záněty očí a infekce uší.

Hygienici pravidelně kontrolují více než 120 koupacích lokalit a bezmála šedesát přírodních koupališť. Kromě sinic sledují i mikrobiologické znečištění, průhlednost vody nebo výskyt parazitů způsobujících cerkáriovou dermatitidu známou jako vyrážka z vody. Přesto může situace v konkrétní lokalitě kolísat i v několika hodinách. Doporučuje se proto vodu vždy vizuálně posoudit. Sinice vytvářejí jemný zelený zákal či povlak u hladiny, řasy naopak způsobují rovnoměrné zakalení celé vodní masy.

Experti doporučují jednoduchý test. Naplňte průhlednou láhev vodou a nechte ji dvacet minut stát na světle. Zelený prstenec u hladiny značí sinice. Pokud se zákal drží rovnoměrně, jde spíše o řasy. V obou případech ale platí opatrnost, a to především u malých dětí a lidí s citlivou pokožkou. Po koupání v přírodních plochách by se každý měl raději doma osprchovat.

Vyplácí se i sledovat weby hygienických stanic nebo portál koupacivody.cz. Voda nemusí být vždy průzračná, ale jakmile připomíná zelenou polévku, je lepší si raději najít jiné místo k osvěžení.

Související

514509419_122113922984919022_6630481099327201357_n
Domácí

Lidé hromadně podepisují petici Dyje dýchá. Ta chce zamezit další katastrofě

Rybník Ředkovec na Vysočině
Domácí

Hygienici vydali zákazy koupání na několika místech

GvE1wMVWgAApwUv
Zahraniční

Lidé se už zase koupou v Seině. Poprvé od roku 1923

přírodní koupaliště
Domácí

Vyrážíte k vodě? Víme, kde se v Česku raději vůbec nekoupat