Světoznámé značky konzumní módy jako Next, New Look nebo třeba Zara si nechávají šít oblečení v Bangladéši. Oděvní dělníci, kteří ho vyrábějí za mizerný plat, tam už 12 dní v řadě demonstrují za navýšení mezd. Demonstrace se od samého začátku neobešly bez násilí. O život při nich přišla 27letá žena. "Házely se tam cihly po policistech. Ti pak začali střílet a sestru postřelili," popsal incident bratr ženy, která zemřela při převozu do nemocnice.
Ministerstvo práce a zaměstnanosti navrhlo zvýšení minimálních platů v přepočtu na něco málo přes dva a půl tisíce korun. To ale podle odborů ani samotných dělníků rozhodně nestačí, chtěli by ještě jednou tolik. "Legíny, které vyrábím, se prodávají za víc než je celý můj měsíční plat" řekl jeden z dělníků, podle kterého vydělané peníze nestačí ani na základní potraviny. "Mnohokrát jsem se cestou z práce musela vplížit na pole a krást zeleninu, abych nakrmila své děti," popsala svou situaci další z dělnic.
Módní firmy údajně podporují zaměstnanci požadovanou minimální mzdu 4 826 korun měsíčně. Většina z nich pro to ale nic nedělá, museli by totiž za zboží i víc platit. Postarat se tak musí stát.
Očekávají se ještě další protesty. Konečné slovo bude mít totiž premiér Šejk Hasin. Ten má teď dva týdny na rozhodnutí, jak bude nová minimální mzda vypadat.
Protesty už uzavřely tři stovky továren, 50 dalších je vypleněných nebo vypálených.
Major protests erupting in Bangladesh where textile workers are on strike, demand a tripling of their wages (from 70 to 190 € ).
— Visegrád 24 (@visegrad24) November 3, 2023
300 factories closed, 50 sacked or burnt down. pic.twitter.com/9j4VznjDvz