Oleg Ustěnko, ekonomický poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, vyzval energetické společnosti, aby se zavázaly do určitého termínu zastavit obchod s ropnými produkty ruského původu, a nepomáhaly tak Rusku financovat válku na Ukrajině.
EU zavedla zákaz dovozu ruské námořní ropy pátého prosince loňského roku. O dva měsíce později byl zákaz rozšířen na produkty, jako je nafta a topný olej.
Turecko, které je kandidátskou zemí pro vstup do EU, funguje jako legální spojka k ruským ropným produktům. Turecko totiž nakupuje ruskou ropu, která je zde rafinována, přetavována a vyvážena do celého světa. V roce 2022 se sem z Ruska dovezlo 143 milionů barelů ropy, což je o 50 procent více než v roce 2021. Tureckou ropu odebírá také společnost Shell.
Analýza neziskové skupiny Global Witness zjistila, že společnost Shell od prosince dovezla do Nizozemska více než 600 tisíc barelů z tureckých rafinerií, o nichž je známo, že dováží ruskou ropu.
Společnost Shell loni v březnu, krátce po vypuknutí války na Ukrajině, oznámila svůj záměr odstoupit od "angažovanosti ve všech ruských produktech". To se však nestalo. Společnost dokonce počátkem tohoto měsíce oznámila rekordní roční zisk, k čemuž přispěl nárůst cen komodit související s válkou.
V reakci na výsledky analýzy Global Witness zaslal Ustenko dopis generálnímu řediteli společnosti Shell a upozornil ho, že dovoz produktů z tureckých rafinerií sice není přímým porušením sankcí, ale je v rozporu se slibem společnosti Shell ohledně ruské ropy.
Jaký je vztah Turecka k EU?
Turecko je přidruženým členem Evropského hospodářského společenství od roku 1963 a svou přihlášku o členství podalo v roce 1987. Od roku 1993 má status kandidátské země EU, ale jednání o jeho přistoupení začala až v roce 2005.