pondělí 4. března 2024

Shein má cenu desítky miliard dolarů. Teď chce vstoupit na burzu

Neustálou kritiku a problémy by mohl v novém roce vystřídat úspěch. Společnost Shein chce vstoupit na americký akciový trh. Hodnota jeho počáteční veřejné nabídky by měla být rekordní.

52637377482_812a1bb272_b

Shein
Zdroj: Flickr

  • Shein
  • Zdroj: Flickr

Až 90 miliard dolarů, to je cena, se kterou by měl v roce 2024 vstoupit jeden z největších globálních lídrů v oblasti fast fashion – společnost Shein na burzu v USA. Podle ekonomů jde o jednu z největších počátečních veřejných nabídek za poslední roky. 

Ještě do konce letošního dubna byla společnost s cenovkou sto miliard dolarů třetím nehodnotnějším startupem na světě. V květnu její hodnota klesla na 60 miliard. Závěr roku ale pomohl oděvního giganta zase postavit na nohy. Shein by se tak měl stát nejhodnotnější společností založenou v Číně, která vstoupí na burzu v USA.

Společnost v posledních letech rozšířila výrobu do Brazílie a Turecka a zboží vyváží do Ameriky, téměř celé Evropy a Kanady. Kvůli své úspěšnosti je Shein také často v hledáčku kritiků. Nedávno čelil gigant obviněním kvůli špatným pracovním podmínkám a závadnému oblečení. To společnost odmítla. Od začátku letošního roku se zase mluví o tom, že se pomocí mezer v legislativě vyhýbá americkým dovozním daním a sankčním kontrolám. Často se také upozorňuje na to, že nabízí plagiáty. Shein odmítl zprávy komentovat.

Autor: Nikola Velkoborská

Související

51109694473_018ef4e296_b
Zahraniční

Partyzánská akce Bennyho Gance. Jeho americká mise ukazuje nejednotu Izraele

zatmění slunce
Zahraniční Zajímavosti

V dubnu nastane v USA úplné zatmění slunce. Češi se dočkají v roce 2026

profimedia-0852280471
Zahraniční Video

Druhý nejničivější požár v historii USA si vyžádal dvě oběti

profimedia-0852276067
Zahraniční

Hrozivý účet izraelských útoků. Podle USA je to 25 tisíc zabitých žen a dětí