Sexmise skončila. Herec Jerzy Stuhr prodělal infarkt a poté podlehl rakovině

Po více než 50 letech aktivní kariéry zemřel polský herec Jerzy Stuhr. Divákům nejvíce uvízl v paměti díky filmu Sexmise.

GoEast_2015_Jerzy_Stuhr

Polský herec a režisér Jerzy Stuhr podlehl rakovině hrtanu.
Zdroj: Wikimedia Commons

  • Polský herec a režisér Jerzy Stuhr podlehl rakovině hrtanu.
  • Zdroj: Wikimedia Commons

Ve věku 77 let zemřel jeden z nejpopulárnějších polských herců Jerzy Stuhr, který si největší jméno udělal jako představitel Maxmiliána Paradyse ve sc-fi komedii Sexmise z roku 1983. Zdravotní problémy Stuhra sužovaly už několik let, od doby kdy prodělal infarkt, nebyl už tolik aktivní, přestože ještě loni natočil dva filmy. V poslední době bojoval s rakovinou hrtanu, která nakonec stála za jeho skonem. Ten polskému tisku oznámil jeho syn Maciej Stuhr.

Hereckou kariéru Stuhr odstartoval v roce 1971 malou rolí ve slavném hororovém dramatu z druhé světové války Třetí část noci. O pět později, ve snímku Pokoj, už dostal hlavní roli a od té doby byl jedním z nejobsazovanějších polských herců. Kromě Sexmise se objevil také ve filmech Noční tíseň, Válka světů – příští století, Matka králů nebo Vlak do Hollywoodu.

Kromě herectví se věnoval také režii. Jeho um ocenila porota i na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech, kde jej odměnila v roce 2000 cenou za komediální drama Velké zvíře.

Autor: Jan Skala

Související

profimedia-0783355521
Zahraniční Polsko

Polský parlament zamítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech

profimedia-0233623373
Zahraniční

Po otřesu je v polském dole uvězněno 40 horníků

26382622234_e9cb21d09b_b
Zahraniční

Ukrajina vytváří novou jednotku legionářů. Ta se bude cvičit v Polsku

liška
Domácí Fauna

Česko je již 20 let zemí bez vztekliny. Letos se vyskytla v Polsku