čtvrtek 8. května 2025

Sedavé zaměstnání způsobuje velké zdravotní problémy

Dlouhé hodiny u monitoru, oči upřené na displej, záda opřená o židli, která už dávno není ergonomická. Tak vypadá běžný den většiny lidí pracujících v kanceláři. Sedavé zaměstnání ale není jen problémem pohodlí, postupně mění celé tělo. A ne k lepšímu.

back-pain-6949392_1280

Ilustrační obrázek.
Zdroj: pixabay.com

  • Ilustrační obrázek.
  • Zdroj: pixabay.com

Pasivita spojená s nehybností a stereotypními pohyby zatěžuje tělo. Krční páteř trpí kvůli nepřirozenému předklonu hlavy, bedra kvůli špatnému sezení a zkrácené svaly kyčlí způsobují bolest při chůzi i stání. Sedavý životní styl navíc zpomaluje krevní oběh, což přispívá ke vzniku křečových žil nebo hemoroidů.

Méně známým důsledkem je stagnace lymfatického systému. Ten pomáhá odvádět odpadní látky z těla a jeho zpomalení přispívá k pocitu únavy, zadržování vody nebo oslabené imunitě. Přidává se i zhoršené trávení, zvýšené riziko cukrovky druhého typu, srdečně-cévních onemocnění a přibírání na váze. Kancelář tak může být neviditelným rizikovým faktorem i pro lidi, kteří jinak žijí zdravě.

I pětiminutové protažení každou hodinu zmírní svalové napětí a zlepší prokrvení. Pomáhá i střídání pozic, například práce ve stoje u výškově nastavitelného stolu, nebo telefonování při chůzi. Ideální je začlenit do pracovního dne krátkou procházku třeba pro vodu do obchodu, na jinou poradu, nebo aspoň pár koleček po chodbě. Pomáhá i pravidelné cvičení mimo práci, ideálně kombinace posilování a strečinku.

Související

oheň
Světové dny Zdraví

Den popálenin

26225688470_1bf0f5bd44_w
Zdraví

Užívání léků na cholesterol může snížit riziko mrtvice a infarktu, tvrdí studie

128282134_1812563712229462_782301698915063985_n
Domácí

Ústí chce dotaci na preventisty, podle obyvatel města jsou zbyteční

káva
Zdraví Covid

Káva jako prevence před covidem? Studie to naznačuje