„Stát postupuje přesně opačně, než by bylo vhodné. Místo toho, aby se zaměřil na cílenou pomoc v mnohdy infrastrukturálně a hospodářsky postižených oblastech, omezuje poskytované služby a hází občany přes palubu. Pouze se tak dále roztáčí spirála vylidňování venkova,“ říká místopředseda sdružení Tomáš Chmela. Kvůli snižování státních výdajů se neruší jen pobočky Úřadu práce, ale také České pošty a Finančních úřadů.
Představitelé sdružení místních samospráv tvrdí, že by se nejprve měla najít a zavést do praxe adekvátní náhrada za tyto služby, případně zásadně zjednodušit on-line komunikaci s úřady. Na druhou stranu je též nutné brát v potaz, že ne všechny skupiny obyvatel mohou digitalizované služby plně využívat.
Zejména s rušením poboček Úřadu práce někteří lidé rezolutně nesouhlasí a svůj názor také neváhají vyjádřit na sociálních sítích. „To je zoufalá vyhlídka na budoucnost. Až budeme ve věku 80 let shánět práci, ani na ten pracák nedolezeme,“ stěžuje si jedna z facebookových uživatelek. „Současná vláda nás pomalu, ale jistě vrací do dob poválečných,“ tvrdí zase jiný uživatel.
Najdou se ale i zastánci rušení poboček. „Pracáky jsou zbytečné na docházení pro lidi. Měl by to být centralizovaný úřad, který funguje spíše na dálku na vyřizování dokumentů. Jeden úřad práce na kraj bohatě stačí,“ míní zastánce rušení poboček.