Spouštěčem byla poslední velká demonstrace v Pekingu. Tam lidé protestovali proti Si Ťin-pchingově politice nulového covidu a jeho autoritářské vládě. Někteří demonstranti prý používali AirDrop k šíření letáků a obrázků se slogany protestu. Čínské úřady kontrolující kyberprostor tak vyhodnotily AirDrop, bluetooth a další aplikace na přenos souborů jako hrozbu národní bezpečnosti.
Začátkem tohoto týdne byl vydán Čínským úřadem pro kyberprostor, který je podřízen orgánu v čele se Si Ťin-pchingem, návrh na zamezení šíření informací o protestech a případné mobilizaci demonstrantů, právě prostřednictvím nástrojů bezdrátové komunikace. Mezi ty se řadí třeba i Wi-Fi. Cílem nařízení je prý zachování národní bezpečnosti a sociálně veřejných zájmů.
Lidé tak nebudou moci sdílet ani zveřejňovat nezákonné a pro vládu škodlivé informace. Porušení pravidel budou pak povinni ihned nahlásit. Poskytovatelé těchto služeb by navíc měli od uživatelů, kteří pravidla poruší vyžadovat skutečná jména a další osobní údaje. Zároveň by měli provádět bezpečnostní hodnocení při spouštění jakýchkoliv nových aplikací nebo funkcí, které budou umožňovat veřejný projev nebo mobilizaci veřejnosti.
Čínští občané mají možnost se k navrhovaným pravidlům vyjádřit do 6. července.