čtvrtek 18. července 2024

Schovejte hasičáky! Do europarlamentu míří polský poslanec, který hasil chanuku

Grzegorz Braun přezdívaný hlavní hasič Polské republiky uspěl v Eurovolbách. Kontroverzní politik při své volební kampani podepisoval hasicí přístroje. Právě hasičák ho nechvalně proslavil.

GBKh7voWEAAuXRY

Grzegorz Braun poté, co šel na svícen s hasicím přístrojem.
Zdroj: X

  • Grzegorz Braun poté, co šel na svícen s hasicím přístrojem.
  • Zdroj: X

O to větší překvapení je zisk křesla v Evropském parlamentu. "Schovejte hasičáky," hlásí teď Poláci do Bruselu.

Poslanec krajně pravicové strany Konfederacja Grzegorz Braun loni v prosinci v budově Sejmu při ceremonii k židovskému svátku chanuka uhasil chanukovou menoru. Vzal na ni hasicí přístroj. Když mu kolegové řekli, že by se měl stydět, odmítl to. "Ti, kdo se podílejí na činech satanského kultu by se měli stydět," pronesl. Braun prosazuje naprostý zákaz potratů a trest smrti. Nedávno podpořil nápad formálně prohlásit Ježíše Krista za polského krále.

Předseda Sejmu Szymon Holownia označil Braunovo chování za skandální a vyloučil ho z jednání parlamentu. "Nebudeme tolerovat rasismus, xenofobii, antisemitismus a jakoukoli jinou deviaci!" reagoval Hołownia.

Jednání odsoudila řada osobností, mezi nimi například polský kardinál, izraelský a americký velvyslanec v Polsku nebo český rabín David Maxa. „Xenofobie, ignorance a antisemitismus v přímém přenosu. Polský poslanec Grzegorz Braun uhasil chanukový svícen v Sejmu s odůvodněním: Není možné, aby se v polském Sejmu odehrávaly akty talmudického kultu," napsal rabín na síti X.

Související

F-16-Startup
Zahraniční

Americké stíhačky budou startovat z Ukrajiny. Ruský ministr volal do USA

profimedia-0783355521
Zahraniční Polsko

Polský parlament zamítl zákon o dekriminalizaci pomoci při potratech

profimedia-0233623373
Zahraniční

Po otřesu je v polském dole uvězněno 40 horníků

26382622234_e9cb21d09b_b
Zahraniční

Ukrajina vytváří novou jednotku legionářů. Ta se bude cvičit v Polsku