Vysloužilý satelit s názvem ERS-2 vážící přes 2,3 tisíce kilogramů se dnes po své dlouholeté vesmírné misi vrátí zpět k naší planetě. Po cestě v zemské atmosféře jeho konstrukce shoří přibližně v 80 kilometrech nad zemským povrchem na popel. Čas jeho návratu je podle odborníků vypočítaný na poledne plus mínus 4,5 hodiny vzhledem k nepředvídatelné sluneční aktivitě, která mění hustotu atmosféry.
Vracející se družici vypustila na oběžnou dráhu v roce 1995 vesmírná agentura a ve své době byla jednou z nejpokročilejších. Za svého aktivního období nashromáždila mnoho důležitých dat o oceánech, o pólech, ale také byla svědkem záplav či zemětřesení. V roce 2011 se odborníci rozhodli její provoz ukončit a od té doby se vrací zpět k Zemi.
Každý týden se vrací k Zemi jeden podobně těžký předmět. Že někoho zbytky vesmírného odpadu při svém návratu zabijí, je téměř nemožné. Riziko je menší než jedna ku stu miliardám. Zbytky z vesmírných objektů prý neobsahuji žádné škodlivé látky.
@planet4589 Space debris reported in Costa Rica at 8:05 UTC (2:05 am Local time). Travelling from south to northeast. Do you have any idea of what could it be? Maybe ESA's ERS-2? pic.twitter.com/lkRmNybwWB
— Daniel Brenes (@daser76) February 12, 2024