Řecký ostrov Santorini a jeho okolí zasáhla od pátku série zemětřesení, která vyvolala obavy místních obyvatel i úřadů. Ačkoliv se podle odborníků nejedná o aktivitu související s místní sopkou, preventivní opatření zahrnují uzavření škol, vyslání záchranářů se speciálně vycvičenými psy a doporučení obyvatelům vypustit vodu z bazénů.
Nejsilnější otřes dosáhl v neděli odpoledne síly 4,6 stupně a byl zaznamenán v hloubce 14 kilometrů. Následovalo několik dalších zemětřesení o síle přes 4 stupně a desítky slabších otřesů. Zatím nejsou hlášeny žádné škody ani oběti.
Na ostrovech Santorini, Amorgos, Anafi a Ios byly uzavřeny školy a hasiči rozložili záchranné stanoviště v otevřeném terénu. Obyvatelé a hoteliéři dostali pokyn vypustit bazény, protože větší objem vody by mohl narušit stabilitu budov v případě silnějšího zemětřesení. Úřady rovněž varovaly před možnými sesuvy půdy a doporučily vyhýbat se velkým venkovním shromážděním.
Odborníci nedokážou přesně předpovědět, zda současná seizmická aktivita vyústí v silnější otřes, ale připouštějí, že oblast by mohla zažít zemětřesení o síle až 6 stupňů.
Santorini leží na místě jednoho z nejničivějších sopečných výbuchů v historii. Erupce kolem roku 1600 př. n. l. pohřbila město, vyvolala mohutné tsunami a otřásla oblastí až po Egypt. Santorini patří mezi 16 nejrizikovějších sopek světa, které jsou kvůli své minulosti a blízkosti hustě osídlených oblastí neustále monitorovány. Úřady nyní situaci bedlivě sledují a připravují se na možné další otřesy.
Santorini’s volcano is the most active in Greece and one of the most powerful caldera volcanos in the world. During the past 360,000 years, it has produced 12 explosive eruptions. pic.twitter.com/AAwtxwVc6P
— Ictinus ®️ (@ictinus_x) February 2, 2025
BREAKING NEWS: 🇬🇷 Earthquakes in Santorini over 200 in 48 hours.
— News & Statistics (@News_Statistic) February 2, 2025
pic.twitter.com/uK7xiMaPI5