sobota 10. května 2025

Sankce proti Rusku nejsou příliš efektivní, ukazuje studie

Sankce, které západní státy uvalily na Rusko po vypuknutí války na Ukrajině, nejsou účinné. Poslední studie společnosti Amundi, jednoho z předních evropských správců aktiv, ukazuje na zjevně nedostatečnou efektivitu.

rubl

Ilustrační foto
Zdroj: Pixabay.com

  • Ilustrační foto
  • Zdroj: Pixabay.com

Situace je podle Amundi alarmující. Předpokládá se totiž, že ruská ekonomika v příštím roce poroste zhruba třikrát rychleji než celá eurozóna. Odhaduje se, že hrubý domácí produkt ruské ekonomiky se má v roce 2024 zvýšit o 1,5 procenta a v roce 2025 dokonce ještě výrazněji, a to o 2 procenta. Naproti tomu eurozóna v příštím roce očekává růst pouze o půl procenta a o rok později pak o 1,2 procenta.

Uložené sankce nemají velký dopad ani na ruský obchod s fosilními palivy, zejména pokud jde o zemní plyn a ropu, které často našly cestu z ruské ekonomiky do zahraničí. Na sankcích dokonce vydělaly zejména Čína, Indie, Rusko, Brazílie a Jihoafrická republika.

Tento trend platí i pro Turecko a Kazachstán, další státy s blízkými vazbami na Rusko. Rusko částečně přesměrovalo export původně určený západním zemím do těchto regionů.

Autor: Jiří Lacina

Související

ukraine-soldiers-tank
Zahraniční

Návrh příměří je hotový. Pokud jej Moskva nebo Kyjev odmítnou, přijdou sankce

profimedia-0678089712
Zahraniční

Stydíme se za Fica, tvrdí protestující. Premiéra kritizují za návštěvu Moskvy

Emmanuel Macron
Zahraniční

Macron chce, aby EU ukončila sankce proti Sýrii. Tam však zuří krvavé boje

84459994_f054d26bc2_b
Zahraniční

Žádné drony, ani rakety. Třídenní příměří, dohodnuté Kremlem, vstoupilo v platnost