pátek 25. července 2025

Samota zabíjí. Nejvíce trpí mladé dívky, varuje WHO

Každý šestý člověk na světě je osamělý. Důsledky samoty jsou fatální a podceňované, varuje nová zpráva Světové zdravotnické organizace

deprese

Ilustrační foto.
Zdroj: Pexels

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Pexels

Osamělost není jen pocit – může stát život. Podle nové analýzy WHO kvůli samotě každoročně zemře až 871 tisíc lidí. Nejvíce trpí mladí lidé, zejména dospívající dívky.

Zpráva Komise pro sociální spojení uvádí, že 24 procent dospívajících dívek se cítí osaměle – více než jakákoli jiná skupina. Celkově se cítí osaměle zhruba každý pátý mladý člověk do 30 let. U seniorů nad 60 let je toto číslo nižší, okolo 12 procent.

Osamělost a sociální izolace zvyšují riziko srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky, demence i duševních problémů. WHO zdůrazňuje, že samota má na zdraví podobně závažný dopad jako kouření nebo obezita.

Příčiny? Nedostatečné sociální kontakty, duševní i tělesné potíže, vyloučení ze společnosti a škodlivé užívání digitálních médií – zejména mezi mladými.

WHO vyzývá vlády, aby osamělost zařadily mezi klíčové společenské priority. Inspirací může být Švédsko, které letos spustilo program v hodnotě 30 milionů eur. Cílem je podpora mezilidských vztahů – od návštěv seniorů po volnočasové karty pro teenagery, které lze využít jen na společné aktivity.

Autor: Šimon Mitro

Související

trachom
Zahraniční Zdraví

Senegal porazil trachom. Nemoc slepoty je minulostí

očkování
Zahraniční

Miliony dětí nedostaly žádnou vakcínu. Jedním z důsledků je epidemie spalniček

deprese
Zdraví

Úzkostných a depresivních lidí v ČR přibývá. Může za to nedostatek bezpečí

malárie
Zahraniční Zdraví

Surinam je první amazonskou zemí bez malárie