Miniaturní průhledná rybka dokáže vydávat extrémně hlasité zvuky. Žije v mělkých vodách Myanmaru a měří 12 milimetrů. Díky soustavě speciálních orgánů umí vyvinout zvuk o hlasitosti až 140 decibelů a to tak, že naráží chrupavkou do plynového měchýře. Nejspíš to prý dělá, aby se v špinavé vodě dokázala najít s ostatními jedinci.
Jméno dostala Danionella cerebrum podle latinských výrazů pro skleněnku a mozek. Název poukazuje na její průhledné tělo a extrémně malinký mozeček, který má méně než 0,6 milimetrů krychlových. Jedná se o nejmenší mozek ze všech obratlovců na naší planetě.
Podobně hluční jsou i další obyvatelé vod. Vorvaň komunikuje v oceánech s ostatními jedinci zvuky o hlasitosti 230 decibelů. Asi čtyřcentimetrový garnátek tygří zase používá zvuk pro omráčení své kořisti. Luskání jeho klepet má 250 decibelů.
Zvuky aktivně vydává přes osm set druhů ryb, většinou v hladině do 25 decibelů. Jedná se o signály při vymezení teritoria, při boji o potravu, při hledání partnerů nebo o varování při útoku predátora.
Lidskému uchu hrozí při více než 130 decibelech nevratné poškození sluchu.
German scientists have discovered a tiny fish that makes a sound louder than a gun shot.
— Ai insider (@Ai_insider7) February 29, 2024
The size of male Danionella cerebrum is 12 mm, but the "op" of these babies exceeds 140 dB. It's louder than a jackhammer or an ambulance siren. pic.twitter.com/8pNC9Tx5th