Iniciativa Velké Británie v otázce přijímání uprchlíků se v africké Rwandě setkala s pozitivní reakcí. Při své návštěvě o tom byl ujištěn i český prezident Petr Pavel, který jednal se svým rwandským protějškem Paulem Kagamem. "Přístup Rwandy je nejen konstruktivní, ale i humanitární," uvedl po jednání Pavel. Kagame však uvedl, že aby mohla Rwanda přijímat uprchlíky, potřebuje na to odpovídající finanční prostředky.
Při návštěvě Rwandy jsem se setkal s prezidentem Paulem Kagamem. Potvrdili jsme si zájem pokračovat v rozvoji našich vztahů. Rwanda je jednou z nejrychleji rostoucích ekonomik Afriky a diplomatické vztahy jsme navázali před téměř šedesáti lety. Mluvili jsme o dalším prohlubování… pic.twitter.com/ad9as7H77q
— Petr Pavel (@prezidentpavel) April 6, 2024
"Nemáme peníze na to, abychom je živili," uvedl prezident této africké země, která patří mezi nejchudší státy v oblasti střední Afriky, kdy se její ekonomika zhroutila během občanské války v 90. letech. Dnes má Rwanda nadstandartní vztahy zejména s Velkou Británií. V této souvislosti Pavel při své návštěvě slíbil, že Česká republika poskytne více než 25 milionů korun do fondů Rady pro lidská práva.
Ve rwandském hlavním městě Kigali Pavel jednal i o aktivitách českých firem v této africké oblasti, kdy se v ní realizují zejména společnosti zabývající se satelitní technikou. Rwanda pro Českou republiku naopak odchovává nosorožce pro ZOO ve Dvoře Králové nad Labem.