Růst emisí metanu v Evropě ohrožuje zdraví a životní prostředí

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) zveřejnila zprávu, která upozorňuje na nutnost účinnějších opatření pro kontrolu emisí metanu v Evropě i na globální úrovni.

skládka

Ilustrační foto.
Zdroj: Rawpixel

  • Ilustrační foto.
  • Zdroj: Rawpixel

Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) dnes zveřejnila zprávu, která varuje před potřebou zvýšené kontroly emisí metanu v Evropě i ve světě. Metan je silný skleníkový plyn, který přispívá ke změně klimatu a zhoršuje kvalitu ovzduší, což má negativní dopad na zdraví lidí, ekosystémy a zemědělskou produkci.

I když emise metanu v EU klesají, stále představují 12 procent všech skleníkových plynů v Evropě. Podle zprávy EEA je nutné zaměřit se na jejich kontrolu a redukci jak na národní, evropské, tak i mezinárodní úrovni, aby se zmírnily jejich škodlivé účinky.

Metan pochází jak z přírodních, tak z lidských činností. Největší podíl emisí pochází ze zemědělství, odpadního hospodářství a energetiky, které jsou zodpovědné za přibližně 60 procent globálních emisí. Přírodními zdroji metanu jsou především mokřady.

Zatímco emise metanu v Evropě klesají, na celosvětové úrovni se stále zvyšují a přispívají ke globálnímu oteplování. Metan je také předchůdcem ozonu ve spodních vrstvách atmosféry, který zhoršuje kvalitu vzduchu a ohrožuje zdraví lidí i ekosystémy.

Ozon na zemském povrchu je spojen s dýchacími problémy a předčasnými úmrtími. V EU jsou i nadále překračovány hodnoty doporučené Světovou zdravotnickou organizací, což znamená, že 94 procent městské populace je vystaveno škodlivým úrovním ozonu. Pokud by se hodnoty kvality vzduchu dostaly na doporučené úrovně WHO, mohlo by to potenciálně zachránit až 70 tisíc životů ročně.

Ozon také poškozuje ekosystémy a zemědělskou produkci, což vede k nižším výnosům plodin. Škody způsobené ozonem v Evropě dosahují ročně minimálně dvou miliard eur, přičemž zemědělci čelí rostoucím ztrátám kvůli zhoršující se kvalitě vzduchu.

Autor: Šimon Mitro

Související

Češi hypotéky splácejí vzorně, s novými ale vyčkávají.
Ekonomika Bydlení

Ceny bydlení v Evropě dál rostou. Největší skoky zaznamenaly Bulharsko, Maďarsko a Turecko

Země
Světové dny Příroda

Den Země

GpFGDGTWMAA00Bd
Domácí

Na Rakovnicku hoří velká skládka plastů. Záchranka ošetřila už několik hasičů

latinská Amerika
Zahraniční Klimatické změny

Latinskou Ameriku svírá extrémní počasí